Strażnik więzienny znęcał się nad działaczami niepodległościowymi. Został skazany po 66 latach

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 kwietnia 2017 14:47


Strażnik więzienny znęcał się nad działaczami niepodległościowymi. Został skazany po 66 latach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu Sąd Okręgowy w Opolu skazał w czwartek (6 kwietnia) 89-letniego Konrada K. - b. strażnika więziennego z Wronek - uznając go za winnego popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości w czasach stalinowskich. Wyrok jest prawomocny.

Akt oskarżenia dotyczył czynów popełnionych przez Konrada K. w latach 1948-54, kiedy był strażnikiem w owianym złą sławą Centralnym Więzieniu we Wronkach. Według oskarżenia, podsądny znęcał się nad trzema osobami więzionymi tam za działalność niepodległościową. Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się w 1991 r., a zarzuty Konradowi K. przedstawiono w 2009 r.

Pierwszy zarzut dotyczył bicia i prześladowania uwięzionego we Wronkach Tadeusza C. Według ustaleń śledztwa, oskarżony zmuszał go do biegania i wykonywania nagłych padów na posadzkę. Drugim pokrzywdzonym był Lesław P. którego strażnik bił, kopał, zmuszał do robienia "żabek" i po umieszczeniu w betonowym karcerze polewał zimną wodą. Także w stosunku do trzeciego pokrzywdzonego - Józefa J. oskarżony miał dopuszczać się bezprawnych aktów przemocy. Pokrzywdzeni już nie żyją.

Po zakończeniu służby we Wronkach oskarżony kontynuował pracę w Służbie Więziennej. Ostatnim miejscem pracy Konrada K. był Areszt Śledczy w Opolu, gdzie do 1979 r. pełnił funkcję zastępcy naczelnika.

Konrad K. nie przyznał się w sądzie do popełnienia zarzucanych mu czynów.

W pierwszym procesie został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata oraz 1500 zł grzywny. W lutym 2013 r. sąd odwoławczy uchylił ten wyrok i proces toczył się od nowa. W ponownym procesie Konrad K. został uznany za winnego dwóch przestępstw znęcania się nad osobą pozbawioną wolności i skazany na karę łączną półtora roku więzienia. Apelację od tego wyroku wniósł jego obrońca, domagając się uchylenia orzeczenia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania. Prokurator wnosił o utrzymanie zaskarżonego wyroku w mocy.

W czwartek sąd okręgowy uchylił częściowo wyrok i skazał Konrada K. na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności, której wykonanie zawiesił warunkowo na 2 lata.

W uzasadnieniu sąd przyznał, że o ile nie ulega wątpliwości fakt znęcania się oskarżonego nad Tadeuszem C., to zgromadzone dowody wskazują, że ten skazany odbywał karę za nielegalne posiadanie broni, czyli - jak to ujął sąd - za czyn kryminalny nie mający związku z działalnością niepodległościową. W tej sytuacji - jak tłumaczyła sędzia Agata Menes - choć działania oskarżonego były przestępstwem, to z racji upływu czasu doszło do przedawnienia. Podobnie sąd ocenił czyny, jakich oskarżony dopuścił się wobec Józefa J.

W przypadku trzeciego pokrzywdzonego - Lesława P. - sąd uznał racje oskarżenia, kwalifikując tortury jakich doświadczył on ze strony oskarżonego jako zbrodnię komunistyczną i zbrodnię przeciwko ludzkości, czyli czyny nie podlegające przedawnieniu.

Orzekając o wysokości kary sąd wziął pod uwagę wiek i stan zdrowia oskarżonego. Podsądny stawił się osobiście na publikacji wyroku. Nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR