Strony internetowe urzędów bardziej przyjazne i dostępne?
Autor: PAP/Rynek Zdrowia   19 września 2014 13:52

Dostępność stron internetowych administracji publicznej dla osób niepełnosprawnych poprawiła się, ale konieczne są dalsze zmiany - mówi Jakub Dębski, specjalista ds. dostępności ze Stowarzyszenia Przyjaciół "Integracja". Dotyczy to osób niepełnosprawnych ruchowo, niesłyszących, a także osób starszych.

Jak wyjaśnił Dębski, zmiany w sieci wymusił obowiązek, aby od 1 czerwca 2015 r. wszystkie serwisy administracji publicznej były dostępne dla osób niepełnosprawnych. Taki obowiązek nałożono na wszystkie instytucje publiczne.

- Uważa się, że najwięcej problemów mają użytkownicy niewidomi i jest to prawda, nie należy jednak zapominać, że dotyczy to także osób niepełnosprawnych ruchowo, niesłyszących, a także osób starszych - mówi Dębski.

Wyjaśnia również, dla osób niewidzących problemem jest źle przygotowana hierarchia nagłówków na stronach internetowych, czyli nieprawidłowy opis zawartości serwisu internetowego, który utrudnia korzystanie z niego przez osoby niewidzące. Osoby te korzystają ze specjalnych programów dźwiękowych, które analizują zawartość stron www, a następnie w formie głosowej informują o tym osoby niewidzące. Błędny opis strony powoduje, że osoby niewidzące muszą przeglądać stronę linijka po linijce, co bardzo utrudnia korzystanie z niej.

Dla osób niesłyszących pomocą w korzystaniu z serwisów są umieszczone na stronach opisy wszystkich tych elementów w filmach, które mają charakter dźwiękowy, a nie wizualny. Chodzi o tzw. autodeskrypcję. Tam, gdzie to możliwe, dobrze byłoby wstawić także tłumacza języka migowego.

Dębski wyjaśnił, że z internetu korzystają także osoby niepełnosprawne ruchowo, które posługują się albo klawiaturą, albo myszką. Mogą one korzystać przy przeglądaniu internetu z jednego klawisza na klawiaturze, za pomocą którego poruszają się po stronie. Dlatego wszelkie kombinacje klawiszy automatycznie wykluczają je z korzystania z danej strony.

Inną grupą są osoby, które korzystają tylko z myszki np. zamontowanej na czole - dotyczy to np. osób sparaliżowanych. Przeszkodą w korzystaniu z internetu jest dla nich to, że ruchy głową nie zawsze są precyzyjne, a na wielu stronach wystarczy lekki ruch i wyświetla się inny fragment.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.