Studenci zaprojektują miasta na potrzeby starzejącego się społeczeństwa

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 stycznia 2017 09:36


Studenci zaprojektują miasta na potrzeby starzejącego się społeczeństwa Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak przestrzeń publiczna powinna być dostosowywana do potrzeb starzejącego się społeczeństwa i jak za kilkadziesiąt lat mogą wyglądać miasta - odpowiedzi m.in. na te pytania szukają organizatorzy konkursu architektonicznego "Starość millenialsów – Miasto 2060".

Konkurs dla studentów kierunków projektowych i architektonicznych z całej Polski organizowany jest przez Fundację Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+) we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej.

Jego główne cele to chęć zwrócenia uwagi młodych ludzi na problem starzejącego się społeczeństwa, zachęcenie ich do zastanawiania się nad swoją starości, a także otrzymanie w postaci projektów rozwiązań poprawiających jakość życia osób starszych.

Jak powiedziała prezes fundacji dr inż. architekt Agnieszka Labus, obecnie przed architektami i projektantami stoi duże wyzwanie dostosowywania przestrzeni publicznej do potrzeb wzrastającej w społeczeństwie liczby seniorów. Zdaniem Labus zmiany te powinny uwzględniać obserwowane przez ekspertów trendy, tendencje, zmiany cywilizacyjne czy styl życia kolejnych pokoleń.

- Nie chodzi jednak o patrzenie na ten temat przez pryzmat wyłącznie tego, co się dzieje tu i teraz, choć oczywiście bieżące wsparcie dla osób starszych jest niezwykle istotne. Zmiany zagospodarowania przestrzennego w miastach zachodzą powoli, nie da się uzyskać wielkiego efektu ot tak. Konieczne jest więc długofalowe i systemowe podejście - wyjaśniła.

Dodała, że w próbach opracowywania tego typu strategii dla polityki miejskiej pomocne może być zdanie młodego pokolenia - millenialsów.

- Dzisiejsi młodzi ludzie kiedyś będą zupełnie innymi seniorami niż ci współcześni. Millenialsi są bowiem specyficznym pokoleniem, różnie opisywanym. Z jednej strony są elastyczni, łatwo zmieniają pracę, nie znają życia bez nowoczesnych technologii, z drugiej strony czasami określani jako kapryśni, nieustannie korzystający ze smartfonów, z dużymi oczekiwaniami, mający zupełnie inny styl życia i inne priorytety życiowe niż chociażby ich dziadkowie. Właśnie te cechy zdecydowanie różnią to pokolenie od dzisiejszych seniorów - podkreśliła.

Organizatorzy konkursu liczą więc, że studenci wymyślą innowacyjne rozwiązania przyjazne dla seniorów, oparte po części na własnych potrzebach.

- Być może otrzymamy pewne rekomendacje o tym, jak takie miasto w 2060 r. - w aspekcie różnych wyzwań starzejącego się społeczeństwa - będzie wyglądało. A być może w ramach tych projektów wygenerują się także pomysły, które będziemy w stanie wykorzystać tu i teraz albo dzięki którym będziemy wiedzieli, jak pewne rzeczy mogą z czasem postępować i już dzisiaj zwrócimy uwagę na aspekty, których może nie dostrzegaliśmy - mówiła.

- Mamy nadzieję, że będzie to jednocześnie coś zaskakującego, ale i przemyślanego oraz dobrze uargumentowanego - dodała.

Konkurs "Starość millenialsów - Miasto 2060" skierowany jest do studentów kierunków projektowych i architektonicznych z całej Polski. Można zaprojektować np. budynek, fragment dzielnicy, pojazd czy meble - istnieje duża dowolność i elastyczność.

Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 1 tys. zł. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca otrzymają nagrody rzeczowe. Przewidziano też wyróżnienia. W sumie 10 laureatów weźmie udział w jednodniowych warsztatach poświęconych tematyce projektowania z myślą o starzejącym się społeczeństwie.

Prace można składać do 25 lutego. Szczegóły można znaleźć na stronie: www.lab60plus.pl.

Przedsięwzięciu towarzyszą spotkania i wykłady - otwarte dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko uczestników konkursu.

- Młodzi ludzie, którzy być może do tej pory nie mieli w ogóle do czynienia z taką problematyką, będą mogli zapoznać się w bardzo przystępny sposób, jak projektować dla starzejącego się społeczeństwa, jakie są dobre i złe przykłady, jak zmienia się styl życia i w jaki sposób przestrzeń powinna na te potrzeby odpowiadać - mówiła Labus. Kolejny wykład odbędzie się 11 stycznia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Podsumowaniem całego przedsięwzięcia ma być wydany przez organizatorów folder.

Fundacja Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+) zajmuje się innowacyjnym podejściem do planowania i projektowania dla starzejącego się społeczeństwa, podejmując różnego rodzaju działania łączące m.in. zagadnienia naukowe, dydaktyczne i edukacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR