Studia po pięćdziesiątce. Uczelnie honorują stare matury i doświadczenie w pracy

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   09 grudnia 2016 11:26


Studia po pięćdziesiątce. Uczelnie honorują stare matury i doświadczenie w pracy Starsze osoby mogą bez przeszkód podjąć darmowe studia na państwowej uczelni wyższej. Fot. Tony Bowden/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Nie ma przeszkód, aby starsze osoby rozpoczęły naukę w szkole wyższej. Podstawą przyjęcia na studia są wyniki uzyskane na maturze. Osoby, które mogą się pochwalić doświadczeniem zawodowym zdobytym w pracy, mają prawo ubiegać się o zaliczenie części procesu kształcenia.

Uczelnie same określają maturalne przeliczniki, czyli to, ile punktów uzyskują kandydaci za poszczególne oceny. Przykładowo Uniwersytet Śląski w Katowicach dla kandydatów ze starą maturą proponuje dwa przeliczniki. Pierwszy dla osób, które zdawały egzaminy dojrzałości przed 1991 r. W ich przypadku za 5 na maturze dostaną 100 proc. pkt, za 4 - 70 proc., a za 3 - 30 proc. Natomiast osoby, które zdawały maturę po roku 1991, otrzymają za 6 - 100 proc., za 5 - 80 proc., 4 - 75 proc., 3 - 50 proc., a 2 - 30 proc. - tłumaczy Dziennik Gazeta Prawna.

Kandydaci, którzy chcą podwyższyć uzyskane przed laty wyniki, mogą przystąpić do egzaminów maturalnych, które będą traktowane jak sprawdziany wstępne. Taki zamiar należy zgłosić w formie deklaracji na ręce dyrektora szkoły, którą się ukończyło lub dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej (gdy szkoła już nie istnieje).

Osoby, które mogą się pochwalić doświadczeniem zawodowym zdobytym w pracy, mają prawo ubiegać się o zaliczenie części procesu kształcenia. W ten sposób uczelnia może zaliczyć studentowi nawet 50 proc. zajęć. Efekty uczenia się mogą zostać potwierdzone np. osobie posiadającej świadectwo dojrzałości i co najmniej pięć lat doświadczenia zawodowego - przy ubieganiu się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie. 

Uczelnia ma prawo zweryfikować wiedzę kandydata. Przeprowadzenie takiej procedury może być odpłatne. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.