Sulęcin: otwarcie Dziennego Domu Senior Plus

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 grudnia 2018 12:27


Sulęcin: otwarcie Dziennego Domu Senior Plus Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Samorządy dostrzegają sytuację demograficzną swojego społeczeństwa i tworzą seniorom warunki do spędzania czasu, miejsca spotkań i realizacji swoich pasji - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas otwarcia Dziennego Domu Senior plus w Sulęcinie (Lubuskie).

Szefowa resortu rodziny była gościem piątkowej (21 grudnia) uroczystości związanej z otwarciem Domu Dziennego Senior plus. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych Sulęcina, wojewoda lubuski i oczywiście grupa seniorów, którzy będą spotykali się w tym miejscu.

- I właśnie na potrzeby tego starzejącego się społeczeństwa odpowiedział samorząd Sulęcina. Pięknie zlokalizował swój Dzienny Dom Senior plus w budynku, który ma znakomite warunki, który dzięki obecności osób starszych będzie żył każdego dnia, a nie tylko okazjonalnie - podkreśliła minister Rafalska.

Organizacja Dziennego Domu Senior plus na parterze zabytkowego Domu Joannitów kosztowała 167 tys. zł. Na ten cel gmina uzyskała 120 tys. zł dofinansowania z wieloletniego Programu Senior Plus na lata 2015-20.

Placówka w Sulęcinie posiada wiele przestronnych pomieszczeń o różnych funkcjach. Znajdują się tam m.in. pokoje do odpoczynku, sala ćwiczeń z pokojem zabiegowo-pielęgniarskim, kuchnia, jadalnia i pełne zaplecze sanitarne.

Dom będzie oferował m.in. usługi socjalne, w tym gorący posiłek, zajęcia edukacyjne, kulturalno-oświatowe, dotyczące aktywności ruchowej czy sportowo-rekreacyjne. Nie zabraknie terapii zajęciowej i innych działań aktywizujących seniorów.

Placówka będzie dostępna dla seniorów w systemie ośmiogodzinnym we wszystkie pracujące dni tygodnia. Została przystosowana dla 30 osób, ale istnieje możliwość zwiększenia tej liczby, w zależności od potrzeb.

Burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart powiedział, że decyzja o powołaniu placówki wynikała z potrzeb mieszkańców gminy. - Rozmawialiśmy z seniorami. Przygotowaliśmy też koncepcję realizacji zadań związanych z tym, czego seniorzy oczekują i po takich spotkaniach wyszło, że jednym z oczekiwań jest właśnie potrzeba utworzenia domu dziennego Senior plus - wyjaśnił.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak powiedział, że to kolejna placówka z Programu Senior plus otwierana w regionie. - W województwie lubuskim mamy w tej chwili z tą dzisiejszą 19 takich placówek. To jest 9 domów Senior plus i 10 klubów Senior plus - zaznaczył.

Minister Rafalska oceniła, że samorządowcy sami podejmują wiele interesujących inicjatyw skierowanych do ludzi starszych.

- Przygotowując oferty dla osób starszych, unikają pewnych problemów, które mogłyby się nawarstwić, gdyby tego typu placówek i działań nie było - bo ludzie wtedy częściej chorują, wpadają w depresję, poczucie osamotnienia, wykluczenia. To bardzo dobry kierunek działania samorządów i jest to naprawdę widoczne, doceniam to - zaznaczyła Rafalska.

Dodała, że samorządy również na inne sposoby starają się aktywizować i wspierać swoich starszych mieszkańców, np. w wielu miejscach wprowadzane są karty seniora z systemem ulg.

W Sulęcinie minister złożyła także świąteczne życzenia polskim seniorom: - Absolutnie dużo zdrowia, ale też tego, żeby mieli poczucie, że nie są zapomniani, że są kochani, że są wyczekiwani na tych świętach, że ich wiedza, doświadczenie jest bezcenne, nie do zastąpienia i żeby tego zrozumienia nie tylko we własnej rodzinie, bo tam o to najłatwiej, ale w społeczeństwie mieli wystarczająco dużo. Wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności - powiedziała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR