Światowy Dzień Książki już w najbliższy weekend. Kiermasze, dyskusje, warsztaty, spotkania

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 kwietnia 2018 11:04


Światowy Dzień Książki już w najbliższy weekend. Kiermasze, dyskusje, warsztaty, spotkania Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

23 kwietnia przypada ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki. Już w weekend w całym kraju odbywać się będą kiermasze, spotkania z pisarzami, dni otwarte w bibliotekach, książkowe imprezy.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. W Polsce obchodzone jest od 2008 roku. W całym kraju biblioteki i księgarnie przygotowują dla gości najróżniejsze atrakcje - kiermasze, dyskusje, warsztaty, spotkania z pisarzami.

W Warszawie już po raz trzeci, z okazji Światowego Dnia Książki, odbędzie się Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych. W tym roku wydarzenie organizowane jest pod hasłem: "Odkryj to, czego nie szukasz".

W stolicy działa ok. 50 małych księgarń, które od piątku do poniedziałku zapraszają gości na m.in. koncerty, spacery, spotkania z pisarzami, warsztaty, pokazy filmów, animacje dla dzieci, dyskusje dla młodzieży i debaty dla dorosłych. W rolę księgarzy wcielą się blogerzy, pisarze i dziennikarze, a załoga Klubu Komediowego poprowadzi księgarskie dubbingi i wystawi literacki spektakl. Będzie też można zamówić swój portret wśród książek, poćwiczyć w parku jogę z książką albo pójść na spacer szlakami literackiej Warszawy.

W piątek po południu możemy wybrać się na jedno z ośmiu zaplanowanych wydarzeń: spotkanie z fotografką i Warszawą uchwyconą okiem camera obscura, warsztaty chińskiej kaligrafii, wykład dla rodziców na temat roli książek w rozwoju dzieci z Anią Czernow z Polskiej Sekcji IBBY, czytanie wierszy Zbigniewa Herberta przez aktorów: Łukasza Garlickiego i Łukasza Simlata, posłuchać Opowieści Improwizowanych w księgarni na Pradze.

W sobotę i niedzielę odbędzie się ponad 30 bezpłatnych wydarzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in. spotkania z autorami (Kuba Wojtaszczyk, Andrzej Franaszek, Marcin Świetlicki, Marcin Kołodziejczyk, Łukasz Lamża) pokazy filmów, spacer tematyczny, joga z książką, księgarskie dubbingi, zabawy i animacje dla najmłodszych, teatr kamishibai i warsztaty: gwary warszawskiej, filmu animowanego, pisania małych form literackich. Poza tym organizatorzy zaplanowali dwa spotkania panelowe: "Oceniaj książki po okładce" na temat graficznego projektowania książek oraz "Myślę, czuję, protestuję" dyskusję, której osią będzie twórczość pisarek wydawanych przez Karakter: Rebekki Solnit, Agnety Pleijel, Susan Sontag i Marie Darrieussecq.

Światowy Dzień Książki świętowany będzie także w warszawskiej Hali Gwardii, gdzie księgarnia Czuły Barbarzyńca przygotowuje targ z ogromnym wyborem książek oraz spotkania z autorami i znawcami literatury. Od 21 kwietnia w Hali Gwardii będzie też można zobaczyć wybrane fotografie - portrety klasyków literatury XX i XXI wieku prezentowane na wystawie Mario Muchnik, fotograf w Instytucie Cervantesa.

Światowy Dzień Książki już od lat obchodzony jest też w Krakowie, gdzie w tym roku w dniach 20-23 kwietnia odbywać się będzie XVII edycja Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża". Zaplanowano m.in. Krakowski Kiermasz Książki na Placu Św. Marii Magdaleny, podczas którego zaprezentują się krakowskie antykwariaty, księgarnie i biblioteki. Przez całą sobotę 21 kwietnia z namiotu na terenie kiermaszu nadawać będzie Radio Kraków. Dziennikarze radia zaproszą do rozmów o kondycji rynku książki i dziedzictwie literackim Krakowa znanych bibliofili i znawców dziejów miasta. Tego dnia z terenu placu ruszy spacer szlakiem pierwszych drukarni krakowskich, który poprowadzi Tadeusz Grajpel, znawca i pasjonat dziejów książki w Polsce, ekspert Biblioteki Jagiellońskiej, animator kultury i wytrawny opowiadacz. Dzień później Grajpel poprowadzi na kiermaszu otwarte warsztaty drukarskie, podczas których uczestnicy będą mogli odbić na papierze czerpanym pamiątkowe reprodukcje unikalnych drzeworytów z epoki znajdujących się w kolekcji prowadzącego.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR