
23 kwietnia przypada ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki. Już w weekend w całym kraju odbywać się będą kiermasze, spotkania z pisarzami, dni otwarte w bibliotekach, książkowe imprezy.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. W Polsce obchodzone jest od 2008 roku. W całym kraju biblioteki i księgarnie przygotowują dla gości najróżniejsze atrakcje - kiermasze, dyskusje, warsztaty, spotkania z pisarzami.
W Warszawie już po raz trzeci, z okazji Światowego Dnia Książki, odbędzie się Warszawski Weekend Księgarń Kameralnych. W tym roku wydarzenie organizowane jest pod hasłem: "Odkryj to, czego nie szukasz".
W stolicy działa ok. 50 małych księgarń, które od piątku do poniedziałku zapraszają gości na m.in. koncerty, spacery, spotkania z pisarzami, warsztaty, pokazy filmów, animacje dla dzieci, dyskusje dla młodzieży i debaty dla dorosłych. W rolę księgarzy wcielą się blogerzy, pisarze i dziennikarze, a załoga Klubu Komediowego poprowadzi księgarskie dubbingi i wystawi literacki spektakl. Będzie też można zamówić swój portret wśród książek, poćwiczyć w parku jogę z książką albo pójść na spacer szlakami literackiej Warszawy.
W piątek po południu możemy wybrać się na jedno z ośmiu zaplanowanych wydarzeń: spotkanie z fotografką i Warszawą uchwyconą okiem camera obscura, warsztaty chińskiej kaligrafii, wykład dla rodziców na temat roli książek w rozwoju dzieci z Anią Czernow z Polskiej Sekcji IBBY, czytanie wierszy Zbigniewa Herberta przez aktorów: Łukasza Garlickiego i Łukasza Simlata, posłuchać Opowieści Improwizowanych w księgarni na Pradze.
W sobotę i niedzielę odbędzie się ponad 30 bezpłatnych wydarzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in. spotkania z autorami (Kuba Wojtaszczyk, Andrzej Franaszek, Marcin Świetlicki, Marcin Kołodziejczyk, Łukasz Lamża) pokazy filmów, spacer tematyczny, joga z książką, księgarskie dubbingi, zabawy i animacje dla najmłodszych, teatr kamishibai i warsztaty: gwary warszawskiej, filmu animowanego, pisania małych form literackich. Poza tym organizatorzy zaplanowali dwa spotkania panelowe: "Oceniaj książki po okładce" na temat graficznego projektowania książek oraz "Myślę, czuję, protestuję" dyskusję, której osią będzie twórczość pisarek wydawanych przez Karakter: Rebekki Solnit, Agnety Pleijel, Susan Sontag i Marie Darrieussecq.
Światowy Dzień Książki świętowany będzie także w warszawskiej Hali Gwardii, gdzie księgarnia Czuły Barbarzyńca przygotowuje targ z ogromnym wyborem książek oraz spotkania z autorami i znawcami literatury. Od 21 kwietnia w Hali Gwardii będzie też można zobaczyć wybrane fotografie - portrety klasyków literatury XX i XXI wieku prezentowane na wystawie Mario Muchnik, fotograf w Instytucie Cervantesa.
Światowy Dzień Książki już od lat obchodzony jest też w Krakowie, gdzie w tym roku w dniach 20-23 kwietnia odbywać się będzie XVII edycja Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża". Zaplanowano m.in. Krakowski Kiermasz Książki na Placu Św. Marii Magdaleny, podczas którego zaprezentują się krakowskie antykwariaty, księgarnie i biblioteki. Przez całą sobotę 21 kwietnia z namiotu na terenie kiermaszu nadawać będzie Radio Kraków. Dziennikarze radia zaproszą do rozmów o kondycji rynku książki i dziedzictwie literackim Krakowa znanych bibliofili i znawców dziejów miasta. Tego dnia z terenu placu ruszy spacer szlakiem pierwszych drukarni krakowskich, który poprowadzi Tadeusz Grajpel, znawca i pasjonat dziejów książki w Polsce, ekspert Biblioteki Jagiellońskiej, animator kultury i wytrawny opowiadacz. Dzień później Grajpel poprowadzi na kiermaszu otwarte warsztaty drukarskie, podczas których uczestnicy będą mogli odbić na papierze czerpanym pamiątkowe reprodukcje unikalnych drzeworytów z epoki znajdujących się w kolekcji prowadzącego.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych