Świętokrzyskie: marszałek wesprze zespoły ludowe i wprowadzi kartę seniora

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski, UMWŚ/Rynek Seniora   16 września 2016 12:05


Świętokrzyskie: marszałek wesprze zespoły ludowe i wprowadzi kartę seniora Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Środowiska naszych seniorów pokazują, że przejście na emeryturę nie musi oznaczać mniejszej aktywności - mówił 15 września w Kielcach marszałek woj. świętokrzyskiego Adam Jarubas. Zapowiedział promowanie zespołów ludowych i oficjalną prezentację karty seniora.

Podczas specjalnej konferencji prasowej marszałek przedstawił planowane wydarzenia i inicjatywy dedykowane środowisku seniorów i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych.

 Ukłon w stronę zespołów ludowych
„Seniorzy na ludowo” to inicjatywa prezentowania i promowania w internecie zespołów ludowych z woj. świętokrzyskiego, w których osoby starsze aktywnie spędzają czas, kultywując tradycje ludowe oraz przekazując je młodemu pokoleniu.

Na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego działa już zakładka "Dla seniorów" (ZOBACZ), w której oprócz informacji czy baz adresowych przydatnych osobom starszym jest miejsce dla wspomnianej inicjatywy; w zakładce zamieszczono m. in. powiatowe i gminne mapki aktywności zespołów ludowych i organizacji działających na rzecz seniorów.

Baza ma być na bieżąco aktualizowana, uzupełniana o prezentacje zespołów wzbogacane o zdjęcia czy filmy. Obecnie w woj. świętokrzyskim działa ok. 250 zespołów ludowych.

- Chcielibyśmy, żeby ta strona żyła, więc zapraszamy zespoły i organizacje do kontaktu i współpracy. Chcemy doprowadzić do integracji tych środowisk, a także do integracji między młodymi i seniorami w tych środowiskach - podkreślał Jerzy Pyrek, doradca marszałka ds. seniorów.

Będzie prezentacja karty seniora
- Przygotowaliśmy wiele propozycji i chcemy również zaprosić do współpracy samorządy lokalne, żeby razem tworzyć ofertę dla osób starszych - mówił z kolei marszałek Adam Jarubas, zachęcając do tworzenia rad seniorów na poziomie lokalnym, w kolejnych gminach i powiatach.

Marszałek zapowiedział także datę oficjalnej prezentacji Świętokrzyskiej Karty Seniora. Wydarzenie odbędzie się 21 września 2016 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. W ramach karty, której rolę w praktyce będzie pełnił dowód osobisty potwierdzający datę urodzenia, starsze osoby będą mogły korzystać ze zniżek na różne usługi. Podczas inauguracji programu zaprezentowane zostaną podmioty, które do niego przystąpią. Są wśród nich jednostki podległe samorządowi woj. świętokrzyskiego, ale też podmioty prywatne, jak np. ośrodki wypoczynkowe czy rehabilitacyjne.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele zespołów ludowych z gminy Nowiny wyrażali zadowolenie z propozycji marszałka, szczególnie z pomysłu promowania ich działalności.

- Na terenie naszej gminy zespoły ludowe działają naprawdę bardzo aktywnie. Nasz zespół istnieje już ponad 50 lat, uczestniczymy w różnych wydarzeniach i przeglądach i jest dla nas bardzo ważne, żeby ta tradycja była kultywowana - mówiła Jadwiga Brzoza z Zespołu Obrzędowego i Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR