Świętokrzyskie: przeszkolą cyfrowo ponad 4 tys. osób, także starszych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   17 listopada 2016 09:29


Świętokrzyskie: przeszkolą cyfrowo ponad 4 tys. osób, także starszych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad 4 tys. dorosłych mieszkańców z 39 gmin woj. świętokrzyskiego i dwóch z woj. śląskiego będzie mogło podszkolić swoje umiejętności korzystania z internetu, dzięki projektowi realizowanemu przez Chorągiew Kielecką Związku Harcerstwa Polskiego.

Przedsięwzięcie o wartości ponad 6,3 mln zł jest realizowane dzięki wsparciu z funduszów Unii Europejskiej - w kwocie niemal 6 mln zł - w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Założenia projektu "Latająca Akademia Edukacji Cyfrowej" przedstawiono w środę (16 listopada) w Kielcach, podczas konferencji prasowej.

Kogo będą szkolić?
Jak podkreślił koordynator przedsięwzięcia Łukasz Mucha, z badań zrobionych na potrzeby projektu wynika, że ciągle istnieje zapotrzebowanie na podnoszenie kompetencji cyfrowych wśród osób dorosłych. - Wciąż nie są one wystarczające w naszym społeczeństwie, zwłaszcza wśród osób starszych i z terenów wiejskich. Najstarsi potrzebują wiedzy bardziej podstawowej, a młodsi - zaawansowanej, w stosunku do tej, którą mają w szkołach - opisywał.

ZHP podpisał porozumienia z przedstawicielami 41 gmin, w których projekt będzie realizowany. To 39 świętokrzyskich samorządów - głównie gmin wiejskich - i dwa samorządy ze Śląska (działa w nich kielecki hufiec).

Do października 2019 r. w szkoleniach ma uczestniczyć 4370 osób - także niepełnosprawnych. Zajęcia będą prowadzone w czterech grupach wiekowych. Szkolenia, odpowiednio dobrane do wieku i umiejętności ich uczestników, będą podzielone na podstawowe oraz warsztaty, których tematykę będzie można samemu wybrać.

Jakie umiejętności można zdobyć?
Zajęcia, które rozpoczną się w drugim kwartale 2017 r. będą dotyczyły m. in. bezpiecznego korzystania z internetu, tworzenia stron www i wirtualnego sklepu, korzystania z portali społecznościowych i tworzenia blogów. Wszyscy uczestnicy dowiedzą się też, jak korzystać z platformy e-PUAP, umożliwiającej zdalne załatwienia spraw urzędowych - jednym z celów projektu jest bowiem wzrost liczby spraw załatwianych drogą elektroniczną.

Szkolenia - w sumie 14 tys. godzin - poprowadzi 70 trenerów. Sami zostaną wcześniej przeszkoleni m.in. w zakresie sposobu przekazywania wiedzy. Trenerami będą m.in. wybrani w naborze informatycy i pracownicy samorządowi. Swoją wiedzę i doświadczenia będą mogli wymieniać za pośrednictwem specjalnego portalu.

W ramach projektu w gminach powstaną też wyposażone w urządzenia z nowoczesnym oprogramowaniem, publiczne punkty dostępu do internetu. Pomysłodawcy przedsięwzięcia liczą, że będą one funkcjonowały np. w bibliotekach, urzędach gmin, wiejskich świetlicach lub szkołach.

W kampanię promocyjną przedsięwzięcia i nabór uczestników szkoleń będzie zaangażowanych niemal 200 wolontariuszy ZHP - drużynowych i instruktorów.

Komendant Chorągwi Kieleckiej ZHP Tomasz Rejmer podkreślił, że hufiec ma doświadczenie w organizowaniu szkoleń i spotkań. 

Projekt będzie realizowany m.in. w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR