Świętokrzyskie: tytuł "Gmina Międzypokoleniowa” dla Sędziszowa
Autor: MK/Rynek Seniora   27 kwietnia 2015 13:05

Gmina Sędziszów (Świętokrzyskie) otrzymała nagrodę "Laur Świętokrzyski 2014” w kategorii "Gmina Międzypokoleniowa”. Samorząd został wyróżniony za podejmowanie inicjatyw skierowanych zarówno do młodzieży, jak i do seniorów.

Nagroda "Laur Świętokrzyski” przyznawana jest przez wojewodę świętokrzyskiego od 9 lat. - Wśród kategorii zawsze obecna była kategoria dedykowana samorządom - informuje Agata Wojda, rzecznik prasowy wojewody. - Od 3 lat staramy się jednak ją profilować i wskazywać pożądane naszym zdaniem kierunki ich aktywności.

- W tegorocznej edycji postanowiliśmy zwrócić uwagę na nowe wyzwania, które stoją przed samorządami - wyjaśnia Wojda. -  Zdefiniowaliśmy kilka problemów, m.in. starzejące się społeczeństwo, zanik więzi międzypokoleniowych, emigrację ludzi młodych, brak wśród nich poczucia lokalnej tożsamości. Postanowiliśmy docenić te gminy, które dostrzegają te tendencje i profilują swoje działania na przeciwdziałanie tym zjawiskom - wyjaśnia.

Oceniając zgłoszenia urząd wojewódzki brał pod uwagę następujące kryteria:

- dostępność placówek samorządowych tj. przedszkoli, żłobków, placów zabaw na terenie gminy
- wykorzystanie środków z rządowych programów „Maluch” oraz „Radosna Szkoła”
- promowanie działań edukacyjnych/inicjatyw/inwestycji na terenie gminy z uwzględnieniem obszarów adresowanych zarówno do osób młodych, jak i seniorów (kluby seniora, rada seniorów, rada młodzieżowa, imprezy bądź kursy i szkolenia dla obu obszarów wiekowych),  
- podejmowanie działań mających na celu integrację pokoleniową,
- narzędzia promujące politykę rodzinną i senioralną,
- udział w programach promujących aktywność młodzieży i osób starszych.

Gmina Sędziszów została doceniona m.in. za realizację szeregu projektów społecznych, na przykład:  „My a Oni”, „Smaki dzieciństwa”, „Licealiści na staż”, „Seniorzy w świecie technologii informacyjnej”, „Pokonaj granice nie tylko przeciętności, „Babcina spiżarnia”.

Gmina zapewnia też odpowiednią infrastrukturę społeczną i sportową.  - Na jej terenie działają m.in. cztery przedszkola, jeden punkt przedszkolny, klub seniora oraz klub młodzieżowy. Działa Ośrodek Sportu. Samorząd dba też o infrastrukturę sportową na terenach wiejskich (sieć boisk) - informuje Agata Wojda.

Statuetki „Laur Świętokrzyski 2014” wręczyli zwycięzcom wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba oraz wicewojewoda Paweł Olszak. Gala finałowa odbyła się w 24 kwietnia tego roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce.  Wyróżnienie ma charakter honorowy i nie wiąże się z gratyfikacją finansową.

Nagrodę dla Sędziszowa odebrał burmistrz Wacław Szarek.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.