Szczecin: rodzinna przemoc coraz częściej dotyka osoby starszeRadio Szczecin, JW/Rynek Seniora - 15 listopada 2016 11:19


Ofiarami przemocy w rodzinach stają się coraz częściej osoby starsze, szczególnie te niesamodzielne - mówili eksperci 14 listopada podczas spotkania "O przemocy bez stereotypów - debata pokoleń" w szczecińskim magistracie.

Nadkomisarz Katarzyna Legan z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie informuje, że rośnie liczba  "Niebieskich Kart" zakładanych w rodzinach, gdzie przemocy doświadczają seniorzy. Dotyczy to szczególnie tych, którzy nie są w stanie same funkcjonować, są niepełnosprawne. Dodaje, że starsi członkowie rodzin spotykają się z nie tylko z przemocą fizyczną, ale także psychiczną, z zaniedbywaniem.

Funkcjonariuszka podkreśla w Radiu Szczecin, że w takich sytuacjach konieczne jest wezwanie policji.

Jak informuje Radio Szczecin, rodziny ze Szczecina, w których dochodzi do przemocy, otrzymały 1200 "Niebieskich Kart". 

"Niebieska Karta" to procedura opracowana przez Komendę Główną Policji i Komendę Stołeczną Policji przy współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jest narzędziem służącym do przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Została wprowadzona pilotażowo w 1997 r. na warszawskiej Ochocie i po zaopiniowaniu wprowadzona powszechnie w 1998 r.