Szczerba: nie ma czasu na fasadowe działania i pojedyncze programy
Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   07 października 2016 16:29

W Polsce jest więcej 70-latków niż nastolatków, w roku 2025 70-latków będzie o 2 mln więcej niż nastolatków. Nie ma czasu na działania fasadowe, na pojedyncze programy skierowane do jednej tylko, wybranej grupy seniorów, na działania bez wizji, bez odwagi, bez wiedzy i odpowiedzialności, biorąc pod uwagę szybkość starzenia się polskiego społeczeństwa - mówi Michał Szczerba, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Polityki Senioralnej,

- Powiem to bardzo wyraźnie, seniorzy i ich sprawy muszą stać się priorytetem każdego rządu - podkreśla poseł Platformy Obywatelskiej.

Jak mówi, założenia długofalowej polityki senioralnej, które przyjął poprzedni rząd oraz jego programy senioralne muszą być wykorzystywane, a przejęty dorobek musi być rozwijany i wykorzystywany.

Na co powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę i na jakich priorytetach się skupić?

W skali krajowej, lokalnej, centralnej i samorządowej
Wiceprzewodniczący KPS zaznacza, że wielką wartością są gminne i miejskie rady seniorów. W ciągu dwóch lat powstały one w 10 proc. gmin, funkcjonuje już 255 rad seniorów, ale ten rozwój powinien być kontynuowany.

- Rząd ma nowy instrument, ustawę o osobach starszych, którą uchwaliliśmy 11 września 2015 roku. W tym roku po raz pierwszy rząd do 31 października przedstawi sytuację osób starszych. Będzie to informacja Rady Ministrów przedstawiona przez premiera na forum Sejmu i Senatu - przypomina Michał Szczerba. Otrzymamy wtedy diagnozę sytuacji osób starszych w skali całego kraju.

Ale jak podkreśla polityk, władze publiczne to nie tylko parlament i rząd, to również organy samorządu terytorialnego, czyli 16 samorządów wojewódzkich, to blisko 2,5  tys. gmin i miast w naszym kraju, to powiaty, to instytucje i organy konstytucyjne jak RPO czy NIK. Z nimi też seniorzy mogą współpracować i budować swoją pozycję.

- Mamy gotowe założenia polityki senioralnej do roku 2020. Na tych założeniach praca nie może się skończyć, te założenia powstały po to, żeby je rozwinąć w krajową politykę senioralną. Celem tej polityki jest godna starość w dobrym zdrowiu - zaznacza Szczerba.

W związku z tym wiceprzewodniczący KPS przedstawia do konsultacji pakiet pomysłów i propozycji dla środowiska senioralnego.

Leki, zdrowie, geriatria…
- Pierwsza propozycja to bon na leki dla wszystkich osób, którzy mają problemy finansowe przy zakupie leków. Nie jest to problem wyłącznie najstarszych, grupy 75+. Przypomnę tylko jedną daną: polski mężczyzna żyje średnia 73,6 roku, co oznacza, że wielu z nas nie doczeka tego programu - mówi poseł.

Kolejna kwestia: do geriatry nie powinno być skierowania od lekarza POZ. Osoba starsza, z wielochorobowością, powinna mieć ten dostęp ułatwiony.

Jak przypomina wiceprzewodniczący KPS, mamy gotowe standardy postępowania w opiece geriatrycznej, przygotowane przez zespół ds. gerontologii przy ministrze zdrowia. W tej są one chwili dobrą praktyką, powinny być wprowadzone jako powszechnie obowiązujące w formie rozporządzenia ministra zdrowia.

- Powinna zostać wprowadzona całościowa opieka geriatryczna. Została wprowadzona w odniesieniu do lecznictwa szpitalnego, powinna być też wdrożona w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, w przychodniach geriatrycznych - wylicza.

Potrzebna jest też edukacja geriatryczna oraz program rozwoju kadr medycznych dla geriatrii.

- Państwo polskie i samorząd powinni umieć odpowiadać na różne wyzwania. Dlatego trzeba też przyjąć polski program alzheimerowski, który poprawi sytuację chorych, ale też sytuację opiekunów, pomoże zintegrować pomoc medyczną i opiekę nad pacjentem. Podobnie w przypadku narodowego programu chorób mózgu, prowadzących do otępienia. Te działania powinien podjąć minister szkolnictwa i nauki - postuluje poseł PO.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje