Szczerba: nie ma czasu na fasadowe działania i pojedyncze programy
Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   07 października 2016 16:29

W Polsce jest więcej 70-latków niż nastolatków, w roku 2025 70-latków będzie o 2 mln więcej niż nastolatków. Nie ma czasu na działania fasadowe, na pojedyncze programy skierowane do jednej tylko, wybranej grupy seniorów, na działania bez wizji, bez odwagi, bez wiedzy i odpowiedzialności, biorąc pod uwagę szybkość starzenia się polskiego społeczeństwa - mówi Michał Szczerba, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Polityki Senioralnej,

- Powiem to bardzo wyraźnie, seniorzy i ich sprawy muszą stać się priorytetem każdego rządu - podkreśla poseł Platformy Obywatelskiej.

Jak mówi, założenia długofalowej polityki senioralnej, które przyjął poprzedni rząd oraz jego programy senioralne muszą być wykorzystywane, a przejęty dorobek musi być rozwijany i wykorzystywany.

Na co powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę i na jakich priorytetach się skupić?

W skali krajowej, lokalnej, centralnej i samorządowej
Wiceprzewodniczący KPS zaznacza, że wielką wartością są gminne i miejskie rady seniorów. W ciągu dwóch lat powstały one w 10 proc. gmin, funkcjonuje już 255 rad seniorów, ale ten rozwój powinien być kontynuowany.

- Rząd ma nowy instrument, ustawę o osobach starszych, którą uchwaliliśmy 11 września 2015 roku. W tym roku po raz pierwszy rząd do 31 października przedstawi sytuację osób starszych. Będzie to informacja Rady Ministrów przedstawiona przez premiera na forum Sejmu i Senatu - przypomina Michał Szczerba. Otrzymamy wtedy diagnozę sytuacji osób starszych w skali całego kraju.

Ale jak podkreśla polityk, władze publiczne to nie tylko parlament i rząd, to również organy samorządu terytorialnego, czyli 16 samorządów wojewódzkich, to blisko 2,5  tys. gmin i miast w naszym kraju, to powiaty, to instytucje i organy konstytucyjne jak RPO czy NIK. Z nimi też seniorzy mogą współpracować i budować swoją pozycję.

- Mamy gotowe założenia polityki senioralnej do roku 2020. Na tych założeniach praca nie może się skończyć, te założenia powstały po to, żeby je rozwinąć w krajową politykę senioralną. Celem tej polityki jest godna starość w dobrym zdrowiu - zaznacza Szczerba.

W związku z tym wiceprzewodniczący KPS przedstawia do konsultacji pakiet pomysłów i propozycji dla środowiska senioralnego.

Leki, zdrowie, geriatria…
- Pierwsza propozycja to bon na leki dla wszystkich osób, którzy mają problemy finansowe przy zakupie leków. Nie jest to problem wyłącznie najstarszych, grupy 75+. Przypomnę tylko jedną daną: polski mężczyzna żyje średnia 73,6 roku, co oznacza, że wielu z nas nie doczeka tego programu - mówi poseł.

Kolejna kwestia: do geriatry nie powinno być skierowania od lekarza POZ. Osoba starsza, z wielochorobowością, powinna mieć ten dostęp ułatwiony.

Jak przypomina wiceprzewodniczący KPS, mamy gotowe standardy postępowania w opiece geriatrycznej, przygotowane przez zespół ds. gerontologii przy ministrze zdrowia. W tej są one chwili dobrą praktyką, powinny być wprowadzone jako powszechnie obowiązujące w formie rozporządzenia ministra zdrowia.

- Powinna zostać wprowadzona całościowa opieka geriatryczna. Została wprowadzona w odniesieniu do lecznictwa szpitalnego, powinna być też wdrożona w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, w przychodniach geriatrycznych - wylicza.

Potrzebna jest też edukacja geriatryczna oraz program rozwoju kadr medycznych dla geriatrii.

- Państwo polskie i samorząd powinni umieć odpowiadać na różne wyzwania. Dlatego trzeba też przyjąć polski program alzheimerowski, który poprawi sytuację chorych, ale też sytuację opiekunów, pomoże zintegrować pomoc medyczną i opiekę nad pacjentem. Podobnie w przypadku narodowego programu chorób mózgu, prowadzących do otępienia. Te działania powinien podjąć minister szkolnictwa i nauki - postuluje poseł PO.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR