Szczerba: proponujemy 200-złotowy bon refundacyjny na leki

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 października 2015 17:03


Szczerba: proponujemy 200-złotowy bon refundacyjny na leki Na zdj. Michał Szczerba, poseł na Sejm RP, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Senioralnej Fot. PTWP

200-złotowy bon refundacyjny na leki dla osób korzystających z pomocy społecznej - to jedna z propozycji, która znalazła się w programie wyborczym PO. Jak mówił w piątek (16 października) Michał Szczerba (PO), z bonu przyznawanego raz do roku, mogłoby skorzystać ok. 3,5 miliona Polaków, w tym osoby starsze oraz opiekujące się niesamodzielnymi.

Jak mówił Szczerba na piątkowej konferencji prasowej, bon byłby przyznawany beneficjentom pomocy społecznych bez względu na wiek. - Ten bon refundacyjny będzie w określonej kwocie 200 zł rocznie i będzie przekazywany wszystkim osobom, które korzystają z leków, mają takie zalecenia lekarza i muszą dokonywać dopłaty do refundowanego leku - podkreślił poseł PO.

Bon ma mieć charakter imienny. - Będzie skierowany do osoby uprawnionej i wtedy, kiedy taka osoba o niskim dochodzie, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, będzie chciała wykupić swój lek, będzie mogła skorzystać z tego bonu - tłumaczył Szczerba.

Według posła i szefa sejmowej komisji polityki senioralnej, z bonu skorzystałoby 3,5 miliona uprawnionych. - I te osoby, które są starsze o niskich dochodach, ale również te osoby, które np. zajmują się niesamodzielną osobą młodszą - zaznaczył polityk PO.

Szczerba przypomniał też niektóre dotychczasowe rozwiązania dla seniorów, które wprowadziły rządy Donalda Tuska i Ewy Kopacz. - Tak naprawdę ostanie trzy lata to jest początek w Polsce polityki senioralnej - ocenił poseł PO. Jak podkreślił, polityka ta ma na celu "współtworzenie warunków zdrowego, godnego i aktywnego starzenia się". - Nie ma odpowiedzialnych polityków, którzy nie dostrzegają nowego zjawiska, zarazem wyzwania, którym jest demograficzne starzenie się polskiego społeczeństwa - uważa szef sejmowej komisji polityki senioralnej.

Do sukcesów PO dotyczących polityki senioralnej Szczerba zaliczył m.in. włączenie do dyskusji w tej sprawie samych seniorów. Znalazło to odzwierciedlenie m.in. w nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, dzięki której we wszystkich gminach w Polsce powoływane są gminne rady seniorów. W obecnej kadencji Sejmu uchwalona została ponadto ustawa o osobach starszych definiująca, kim jest osoba starsza oraz czym jest polityka senioralna. Nowe prawo nakłada też na rząd obowiązek koordynacji i stałego monitorowania polityki senioralnej realizowanej przez wszystkie resorty.

W ramach Sejmu zaczęła działać z kolei nie tylko komisja polityki senioralnej, ale również Obywatelski Parlament Seniorów, który swe pierwsze posiedzenie miał 1 października.

Wśród korzystnych dla seniorów rozwiązań prawnych polityk Platformy wymienił ponadto uchwaloną latem tego roku ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej, która obejmuje m.in. osoby powyżej 65. roku życia, a także ustawę o zdrowiu publicznym, którą Sejm przyjął we wrześniu. Szczerba przypomniał, że nowe prawo zakłada opracowanie nowego narodowego programu zdrowia, którego jednym z priorytetów ma być "zdrowe starzenie się".

Kolejne rozwiązania, o których mówił polityk PO, to zainaugurowanie programu Senior-WIGOR, w ramach którego tworzone są domy dziennego pobytu dla osób starszych. Do roku 2020 ma być 1200 takich domów. Resort zdrowia wdrożył z kolei pilotażowy program organizacji dziennych domów pobytu pomocy medycznej dla osób starszych. Obecnie powstaje 40 takich placówek; w kolejnych latach projekt ma zostać rozszerzony.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.