Szef podkomisji sejmowej: emeryci jednak będą mogli dorabiać, zakaz byłby "nieludzki"
Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   05 października 2016 11:22

Jan Mosiński, poseł PiS i przewodniczący nadzwyczajnej podkomisji do rozpatrzenia prezydenckiego projektu o emeryturach i rentach, poinformował w rozmowie z Gazetą Wyborczą, że obniżenie wieku emerytalnego wejdzie w życie 1 października 2017 r., a emeryci nie będą mieli zakazu dorabiania.

Dzisiaj (5 października) podkomisja sejmowa zajmie się projektem obniżającym wiek emerytalny - przypomina GW.

Jan Mosiński zdradza, że obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn nastąpi 1 października 2017 r. Wbrew stanowisku rządu i rekomendacji ZUS-u wcześniejsi emeryci będą mogli dorabiać.

Szef podkomisji twierdzi, że ustawa będzie gotowa do końca roku, tak aby ZUS miał dziewięć miesięcy na dostosowanie systemu informatycznego.

Jak poseł mówi w GW, w projekcie, nad którym obecnie pracuje podkomisja, nie ma zakazu dorabiania. Zwraca uwagę, że taka poprawka wymagałaby procedury trzech czytań. Ponadto przewodniczący stwierdził, że zabronienie dorabiania komuś, kto ma 1 czy 1,5 tys. zł emerytury, byłoby nieludzkie i nie zna posła, który odważyłby się taką poprawkę zaproponować. 

Twierdzi, że "o takim zakazie można by pomyśleć w przypadku osób, które dostają np. po 6 tys. zł emerytury". Póki co jednak - jak mówi Jan Mosiński - żadne prace w tej sprawie się nie toczą.

Szef podkomisji odnosi się także do propozycji związkowców dot. możliwości przechodzenia na emeryturę po 35 latach (kobiety) lub 40 latach odkładania składek, niezależnie od wieku.

Tłumaczy, że pomysł został na podkomisji odrzucony z dwóch powodów. Pierwszy to tzw. nowość normatywna (wykraczająca poza ramy pierwotnego projektu), więc propozycja wymagałaby procedury trzech czytań. Drugi to kwestie finansowe - na taki scenariusz nie stać budżetu.

Więcej: www.wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR