
PSL nie wejdzie w żadną koalicję po kolejnych wyborach parlamentarnych, jeśli nie będzie gwarancji realizacji ustawy „Emerytura bez podatku”, której obywatelski projekt przygotowali ludowcy - zapowiedział we wtorek (24 kwietnia) prezes Stronnictwa Władysław Kosiniak-Kamysz.
Takie zapewnienie szef PSL złożył podczas wtorkowego spotkania z osobami starszymi w Centrum Aktywności Seniora w Płocku (Mazowieckie).
- To jest moja deklaracja oraz moich wszystkich koleżanek i kolegów z PSL. My nie wejdziemy w żadną koalicję po kolejnych wyborach, jeżeli nie będzie gwarancji realizacji tego projektu. To jest nasz jedyny, brzegowy warunek, o którym mówimy już dzisiaj - oświadczył Kosiniak Kamysz, przedstawiając założenia projektu "Emerytura bez podatku".
- Dopóki ja będę prezesem PSL, nie pozwolę na to, żeby podpisać umowę koalicyjną, gdzie nie ma gwarancji realizacji, jako numer jeden, tego projektu - zapewnił Kosiniak-Kamysz. - To jest nasze 500 plus - oświadczył szef ludowców. Według niego "Emerytura bez podatku" to projekt otwarty dla wszystkich. - Inicjatywy obywatelska jest szersza niż inicjatywa jakiejkolwiek partii politycznej - argumentował prezes PSL.
Zaznaczył, że "w polskim parlamencie przez dwa i pół roku nie było godnej oferty dla seniorów", a ogłoszony ostatnio rządowy program Dostępność plus już od dawna realizują samorządy, np. dostosowując środki transportu, czy budynki użyteczności publicznej do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. - Nowa jest ustawa, dotycząca emerytury bez podatki i składki - oświadczył prezes PSL. Jak dodał, projekt ten należy traktować jako inwestycję, gdyż uzyskane w ten sposób dodatkowe pieniądze emeryt i tak wyda, np. na żywność czy leki, i w ten sposób pieniądze te wrócą do budżetu państwa.
Kosiniak-Kamysz apelował do seniorów o poparcie i zaangażowanie w zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem "Emerytura bez podatku". - Jeżeli to będzie projekt, pod którym podpisze się nie sto, dwieście czy trzysta tysięcy, ale może pół miliona osób w Polsce, to jest już gigantyczna siła, której nie mogą rządzący zbagatelizować, nie mogą tego odrzucić, jak to zrobili z projektem poselskim - przekonywał szef ludowców, nawiązując do odrzuconego już wcześniej przez Sejm podobnego projektu PSL.
- My będziemy o ten projekt zabiegać. Prosimy was o pomoc i wsparcie, bo bez was to się po prostu nie uda. Musi być środowisko, które za tym stoi - dodał Kosiniak-Kamysz. Poinformował, że PSL zebrał bardzo szybko tysiąc podpisów, które są wymagane do powołania komitetu inicjatywy ustawodawczej dla projektu. Zapowiedział, że podpisy będą nadal zbierane "do końca długiego majowego weekendu", a wkrótce potem, z początkiem maja, inicjatywa zostanie zawiązana; następnie ruszy zbieranie podpisów poparcia dla projektu, co potrwa trzy miesiące - wymagane jest co najmniej 100 tys. podpisów.
- Te sto tysięcy nie jest tutaj tą granicą, którą chcemy osiągnąć. Będziemy zbierać do końca tych trzech miesięcy. Chciałbym, żeby był to naprawdę imponujący wynik, nawet pół miliona podpisów - podkreślił prezes PSL. Zaznaczył, że projekt ludowców ma charakter powszechny - dla wszystkich systemów emerytalnych, w tym ZUS, KRUS oraz służb mundurowych i nie zawiera kryterium dochodowego. Według niego, wdrożenie projektu to "wydatek porównywalny z 500 plus lub prawie tyle, co Dostępność plus", czyli ok. 25 mld zł.
Kosiniak-Kamysz dziękował płockim seniorom, którzy w ubiegłym tygodniu manifestowali przed tamtejszą siedzibą ZUS popierając projekt "Emerytura bez podatku" - w marszu wzięło wtedy udział ponad 300 osób. Szef ludowców mówił, że była to pierwsza taka inicjatywa w Polsce, gdy "seniorzy wyszli na ulice, ale nie przeciwko komuś, a za czymś".
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych