Szef PSL: trzeba stworzyć ministerstwo ds. seniorów, a składkę rentową przeznaczyć na opiekęPAP/Rynek Seniora - 14 października 2016 09:05


Rząd nie ma propozycji dla osób starszych i zaniechał kontynuowanie polityki senioralnej - mówił w czwartek (13 października) w Łodzi prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaproponował specjalne finansowanie opieki nad osobami w podeszłym wieku i stworzenie ministerstwa ds. seniorów.

Były minister pracy i polityki społecznej w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz uczestniczył w spotkaniu przedstawicieli różnych środowisk skupiających seniorów z samorządowcami woj. łódzkiego zorganizowanym w ramach obchodów Europejskiego Dnia Seniora.

Zastopowanie polityki senioralnej
Szef PSL na konferencji prasowej ocenił, że rządzący obecnie nie proponując nic w zamian, zaprzestali rozwijania strategii i polityki senioralnej, która opracowana została przez poprzednie władze razem z m.in. Polskim Związkiem Emerytów Rencistów i Inwalidów, Uniwersytetem Trzeciego Wieku oraz radami seniorów.

- Tak jak wobec dzieci i ich wychowania widać kontynuację, tak brakuje w obecnych działaniach rządu dostrzeżenia osób starszych. Rządzący nie mają dla nich propozycji i zaniechali politykę senioralną. W tym roku w Sejmie nie mógł odbyć się drugi Obywatelski Parlament Seniorów. Nie jest rozwijany projekt aktywności dla osób starszych oraz nie powstają kolejne dzienne domy Senior-WIGOR, których w 2015 r. w całej Polsce utworzono ponad 100 - powiedział.

Podkreślił, że błędem jest odrzucenie milionów osób starszych żyjących w Polsce. - To jest wielomilionowa rzesza, która potrzebuje nie tylko opieki medycznej, ale wsparcia społecznego w różnego rodzaju aktywnościach poprzez oferty aktywności, rekreacji, edukacji oraz kulturalne - zaznaczył.

Składka rentowa na opiekę?
Krytycznie odniósł się także do rządowego programu darmowych leków dla seniorów. W jego opinii ta propozycja wielu rozczarowała, bo dotyczy osób powyżej 75. roku życia.

- Zaproponowane wsparcie jest na mikroskalę, bo większość leków na liście była też lekami refundowanymi. Nie znalazły się na niej droższe leki. Sprawdziłem też raporty, czy skróciły się kolejki i tak się nie stało - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Szef PSL zapowiedział, że podczas zaplanowanego na 19 listopada kongresu partii, w jej programie znajdzie się propozycja przesunięcia 2 procent podniesionej w 2012 r. składki rentowej, na specjalny fundusz przeznaczony na szczególną opiekę nad osobami starszymi. Dysponowałby on ok. 10 mld zł rocznie, a pieniądze byłby przeznaczone m.in. na podniesienie standardów opieki medycznej, dostępności lekarzy oraz dostępu do rehabilitacji dla osób starszych.

Centralnie i lokalnie
Zaproponował również utworzenie ministerstwa do spraw seniorów, które "przeglądowo przez różne dziedziny życia zajmowałoby się ich potrzebami". - Przy zmieniającej się demografii i starzejącym się społeczeństwie nie wolno odrzucić tak dużej grupy - zaznaczył prezes PSL.

Zwrócił się do władz łódzkiego samorządu, aby te przejęły na siebie realizację polityki senioralnej. Zaproponował, by w każdej gminie oraz na każdym osiedlu powstał dom dziennego pobytu.

- Jeśli nie stworzymy oferty aktywnej starości, to skażemy takie osoby na pilota od telewizora i zamknięcie w domu, a do tego nie wolno dopuścić. Domy dziennego pobytu dają szanse na stworzenie godnych warunków - rehabilitację, ciepły posiłek, spotkanie z drugim człowiekiem - mówił Kosiniak-Kamysz.

Zaznaczył, że osób starszych przybywa w Polsce - długość życia w ostatnich 25 latach kobiet i mężczyzn wydłużyła się bowiem średnio o 7 lat; osiemdziesięciolatków jest prawie 1 mln 500 tys., a osób powyżej 60. lat - ok. 9 mln.