Szef WOŚP w liście do Agaty Dudy: brak ochrony "wyrzuci w kosmos kolejne oddziały geriatryczne"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   21 marca 2018 11:45


Szef WOŚP w liście do Agaty Dudy: brak ochrony "wyrzuci w kosmos kolejne oddziały geriatryczne" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jerzy Owsiak w skierowanym do Agaty Dudy liście otwartym, opublikowanym na Facebooku, alarmuje, że wyrzucenie z sieci szpitali geriatrii spowoduje znikanie tego typu oddziałów. Jako przykład podał geriatrię ze Szpitala Wolskiego w Warszawie, która ma działać tylko do końca marca br.

Jerzy Owsiak w liście do Agaty Dudy, który pojawił się na jego oficjalnym profilu na Facebooku (www.fb.com/jerzyowsiak) zabrał głos w obronie oddziałów geriatrycznych. Jako przykład przytoczył ten w warszawskim Szpitalu Wolskim, który z końcem marca zostanie zamknięty.

"W zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia postanowiło w swoim reformatorskim dziele stworzyć coś, co zostało nazwane siecią szpitali. (...) Wtedy także ważyły się losy geriatrii" - zaczyna swój list Owsiak.

W dalszej części pisze, że dzięki WOŚP i milionom Polaków "geriatria otrzymała zastrzyk w postaci najnowocześniejszego sprzętu o wartości ponad 100 milionów złotych". W liście czytamy, że "po raz pierwszy od wielu, wielu lat, na oddziałach geriatrycznych pojawiły się nowe urządzenia takie jak densytometry, rentgeny, ultrasonografy, kardiomonitory, wszelkiego rodzaju pompy do precyzyjnego dozowania leków". Owsiak wspomina również o "najbardziej spektakularnym sukcesie, jakim była wymiana na nowe ponad 8 tys. łóżek dla seniorów".

Szef Orkiestry podkreśla, że "rok 2017 okazał się dla geriatrii fatalnym", bo wyrzucono ją z sieci szpitali. "Nie ma ochrony budżetowej, nie ma ochrony systemowej. Jej odbudowa i przywracanie szacunku, jako ważnej w systemie opieki zdrowotnej dziedzinie medycyny, utknęły w martwym punkcie" - czytamy w liście do pierwszej damy.

"Właśnie dowiedzieliśmy się, że oddział geriatryczny w Szpitalu Wolskim w Warszawie, który został niemal w całości wyposażony przez naszą Fundację, będzie działać do końca marca" - ubolewa Owsiak i dodaje, że potem wróci on do statusu tzw. oddziału wewnętrznego.

Według Owsiaka "starszy w stosunku do średniej, ale młodszy od naszego leczonego już seniora pacjent, wyrzuci z systemu geriatrycznego tego pacjenta, który na ten oddział powinien być zaproszony, zdiagnozowany i skonsultowany, aby mógł jak najdłużej aktywnie żyć we własnym otoczeniu". Szef WOŚP przypomina, że "taki był zamiar oddziałów geriatrycznych i do tych planów my tak chętnie dołożyliśmy swój wkład w postaci zakupu nowoczesnego sprzętu".

Zdaniem Owsiaka brak ochrony ze strony tzw. sieci "wyrzuci w kosmos kolejne oddziały geriatryczne.

List otwarty pojawił się na Facebooku wczoraj (20 marca) po godz. 18. W ciągu kilkunastu godzin został udostępniony ponad 2,5 tys. razy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR