Szybko rośnie liczba ubezwłasnowolnionych babć i dziadków

POLITYKA SENIORALNA

Autor: dziennikpolski24.pl/Rynek Zdrowia   02 lutego 2016 09:45


Szybko rośnie liczba ubezwłasnowolnionych babć i dziadków Osoby ubezwłasnowolnione są trzymane w zamknięciu przez lata, często do śmierci. Fot. Shutterstock

W ostatnich latach w Polsce wzrosła liczba osób ubezwłasnowolnionych z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego, alkoholizmu, narkomanii oraz starości. Jest ich już 87 tysięcy.

W zeszłym roku do sądów wpłynęła rekordowa liczba nowych wniosków (13,6 tys.). Większość z nich (prawie 9 tys.) została uwzględniona. Ubezwłasnowolnieni umieszczani są zwykle przez rodziny w zamkniętych zakładach opiekuńczych bezterminowo, najczęściej dożywotnio - informuje Dziennik Polski.

W październiku 2012 roku zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczący łamania przez Polskę zakazu bezprawnego pozbawiania wolności. Według ETPC procedura umieszczania ubezwłasnowolnionych w ośrodkach opiekuńczych (domach pomocy społecznej) w Polsce nie pozwala takim osobom „na dochodzenie sądowej kontroli legalności i zasadności pobytu w DPS”.

Osoby ubezwłasnowolnione są trzymane w zamknięciu przez lata, często do śmierci. Mimo wyroków i apeli organizacji praw człowieka, Sejm dotąd nie zmienił tego prawa. W grudniu zeszłego roku RPO zaskarżył je do Trybunału Konstytucyjnego. W Polsce jest w tej chwili aż 74,5 tys. osób całkowicie i 12,4 tys. częściowo ubezwłasnowolnionych.

W zeszłym roku było aż 13,6 tys. nowych wniosków o ubezwłasnowolnienie. Wnioski dotyczą coraz częściej osób starszych. Rodziny często tłumaczą to „ochroną bliskich przed oszustami i naciągaczami”. Seniorzy padają bowiem ofiarą „metody na wnuczka” oraz agresywnych akwizytorów i przedstawicieli różnych firm.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.