Szydło: podtrzymujemy obietnicę obniżenia wieku emerytalnego

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 lutego 2016 10:02


Szydło: podtrzymujemy obietnicę obniżenia wieku emerytalnego Na zdj. Beata Szydło, w momencie powołania na nowego Prezesa Rady Ministrów. Fot. PiS

Nie ma obaw o to, że w 2017 roku w budżecie państwa braknie na cokolwiek pieniędzy - zapewniła w piątek (26 lutego) premier Beata Szydło. Podkreśliła, że rząd jest przygotowany, by w tym roku przyjąć projekt ws. obniżenia wieku emerytalnego.

Premier zaznaczyła w rozmowie z TVP Info, Polsatem i portalem 300Polityka, że rząd chce zapewnić stabilność budżetową z jednej strony uszczelniając system podatkowy, a z drugiej przygotowując projekty na rzecz rozwoju.

- Nie ma obaw o to, że w 2017 roku braknie na cokolwiek pieniędzy - oświadczyła szefowa rządu. Podkreśliła, że przyszłoroczny budżet będzie przygotowany od początku do końca przez obecną ekipę rządzącą.

Premier podkreśliła, że obniżenie wieku emerytalnego to jedno z głównych zobowiązań wyborczych PiS, a także prezydenta. - Prezydent Andrzej Duda wywiązał się z tego zobowiązania, złożył projekt ustawy, który w tej chwili jest w komisji sejmowej po pierwszym czytaniu. Wszystko zależy od tego, jakie będzie tempo prac w Sejmie. Jesteśmy przygotowani na to, żeby ten projekt został uchwalony w tym roku i żebyśmy mogli od 2017 roku mieć zmieniony system - powiedziała Szydło.

Zaznaczyła, że w trakcie uzgodnień w Radzie Dialogu Społecznego ze strony związków zawodowych pojawiły się uwagi dotyczące tego, aby obniżenie wieku emerytalnego było połączone z okresem składkowym.

- Prezydent przygotował taki projekt, który zresztą jest zgodny z programem PiS; myśmy również mówili o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla pań i 65 dla panów, czyli powrót do poprzedniego wieku emerytalnego. Jesteśmy przygotowani na wprowadzenie takiego rozwiązania. Natomiast jeżeli w trakcie dyskusji parlamentarnej pojawią się inne wnioski, czy wpłyną inne projekty, to zapewne Sejm zechce pracować w komisji nad dwoma projektami - powiedziała premier.

- W tej chwili mamy projekt prezydenta. Jesteśmy przygotowani na to, żeby go przyjąć w tym roku. Rząd popiera projekt prezydenta, co nie znaczy, że nie rozmawiamy również z Solidarnością, ponieważ mamy od nich uwagi. Poprosili o rozmowy i ta dyskusja również się toczy - poinformowała premier.

- Obniżanie wieku emerytalnego, to była obietnica wyborcza, jedna z naszych najważniejszych, którą podtrzymujemy - podkreśliła. Dodała, że obniżenie wieku emerytalnego jest oczekiwane przez społeczeństwo. W jej ocenie podwyższenie wieku emerytalnego przez poprzedni rząd bez uwzględnienia opinii Polaków "było nie fair". - Dzisiaj Polakom należy się powrót do poprzedniego wieku emerytalnego. Ale my mówimy wyraźnie - to będzie wybór  - mówiła.

Szydło pytana była też o doniesienia nt. raportu ZUS, iż w ciągu kilku lat może on zbankrutować. W tym tygodniu "Gazeta Wyborcza" napisała, że ZUS wyliczył, iż w ciągu pięciu lat na emerytury i renty państwu zabraknie 250 mld zł, a w wersji pesymistycznej aż 400 mld.

- Mam opinie ekspertów, którzy mówią, że te informacje, że ZUS-owi grozi bankructwo, są przesadzone - oświadczyła premier. - W tej chwili mianowaliśmy nową prezes ZUS (...) i czekam na jej opinię. Będziemy coś więcej mogli powiedzieć, kiedy ona będzie przygotowana - dodała.

Szydło zwróciła ponadto uwagę, że w Polsce należy rozpocząć rozmowę o "kompleksowej zmianie systemu emerytalnego". - Myślę, że wszyscy zdajemy sobie sprawę, że przyszłość naszych emerytur zależy z jednej strony od tego, czy będzie praca, czy Polacy będą zarabiali godnie, na tyle bezpieczne będą wynagrodzenia, że pozwolą również na te wyższe wpływy do ZUS-u, a z drugiej strony będzie to zależało od tego, czy Polaków będzie przybywać, czy ubywać - powiedziała.

- Nie można mówić o systemie emerytalnym nie patrząc na kwestie demografii, pracy - to jest system naczyń połączonych. My w tej chwili próbujemy ten system w ten sposób zbudować - podkreśliła.

Podczas swojego wystąpienia odniosła się ponadto do kwestii likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak mówiła, do połowy tego roku powinny być gotowe założenia ustawy w tej sprawie. Natomiast uchwalenie przepisów dot. NFZ mogłoby nastąpić do końca tego roku. - Wówczas od przyszłego roku można by było tę reformę wprowadzać - podkreśliła. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.