Szydło: służba zdrowia i emerytury priorytetami rządu

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   28 sierpnia 2018 09:29


Szydło: służba zdrowia i emerytury priorytetami rządu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Służba zdrowia, emerytury i rolnictwo to - obok kontynuacji działań prorodzinnych i prospołecznych - priorytety rządu na najbliższe miesiące - mówiła w poniedziałek (27 sierpnia)  w Bielsku-Białej (Śląskie) wicepremier Beata Szydło.

Zapowiedziała, że informacje o działaniach w sferze emerytur zostaną przedstawione jeszcze w tym roku. - Będziemy chcieli państwu, seniorom, w jakiś sposób wynagrodzić tę trudną sytuację - powiedziała b. premier podczas spotkania z mieszkańcami stolicy Podbeskidzia, wśród których było bardzo wielu seniorów. Obecne zasady waloryzacji emerytur Szydło uznała za niesprawiedliwe.

- Wiem, że waloryzacja emerytur jest niska. Przede wszystkim jest też niesprawiedliwa, ponieważ ci, którzy mają wyższe emerytury, dostają wyższą waloryzację, a ci, którzy mają najniższe emerytury, dostają niższą. Pracujemy nad tym i nad tym, w jaki sposób sprawić, by państwa dochody wzrosły, żebyście państwo mieli poprawioną sytuację finansową - powiedziała wicepremier, zaliczając sprawy emerytur do priorytetów rządu.

- Niewątpliwie emerytury są priorytetem. I trzeba nie bać się odważnej dyskusji na temat systemu emerytalnego w Polsce, nie bać się dyskusji na temat tego systemu, który jest obecnie, ale też patrzenia w przyszłość - dodała Szydło, która kieruje pracami Komitetu Społecznego Rady Ministrów.

Podczas poprzedzającego spotkanie z mieszkańcami miasta briefingu prasowego wicepremier poinformowała, że w ramach rządu prowadzone są rozmowy o tym, w jaki sposób poprawić sytuację materialną emerytów.

- Będziemy również zastanawiać się nad przyszłością tych, którzy są na rynku pracy, ale kiedyś będą pobierali emerytury - co zrobić, żeby polski system emerytalny zabezpieczał warunki bytowe emerytów i jednocześnie żeby był systemem, który będzie w stanie do poniesienia przez państwo - powiedziała Szydło.

Odnosząc się do problemów służby zdrowia, wicepremier przypomniała, że dzięki przygotowanej przez rząd i uchwalonej przez parlament ustawie w kilka najbliższych lat nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 6 proc. PKB. - To jest rzecz rzeczywiście fundamentaln  - oceniła Szydło, wskazując na potrzebę takich działań w systemie służby zdrowia, by "pieniądze trafiały skutecznie do pacjenta". Pozytywne zmiany w służbie zdrowia wicepremier uznała za jedno z największych wyzwań dla rządu.

- Wielkim wyzwaniem dla naszego kraju i państwa jest sytuacja demograficzna. W Komitecie Społecznym Rady Ministrów pracujemy nad przygotowaniem strategii, która pozwoli nam w kolejnych latach jeszcze bardziej zwrócić uwagę i realizować kolejne projekty prorodzinne, prodemograficzne, ale oczywiście również kierowane do innych gru" - powiedziała Beata Szydło.

Przypomniała, że niedawno komitet przyjął strategię polityki senioralnej, przygotowaną w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej. - Ministerstwo przygotowywało bardzo szeroką i dogłębną propozycję, która jest kierowana do różnych grup i ma różne formy wsparcia - mówiła wicepremier, wymieniając m.in. adresowane do seniorów programy Senior plus, Dostępność plus czy program darmowych leków dla osób starszych.

Szydło przypomniała, że niedawno do konsultacji społecznych trafił zapowiedziany wiosną przez rząd projekt ustawy przewidującej specjalne emerytury dla matek, które urodziły co najmniej czworo dzieci. Oceniła, że projekt powinien być przyjęty przez parlament do końca tego roku. Przygotowywany jest też projekt przewidujący tzw. premię za szybkie urodzenie kolejnego dziecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR