To najbardziej progerontologiczne expose w historii

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Ryszard Rotaub/Rynek Seniora   02 października 2014 10:09


To najbardziej progerontologiczne expose w historii Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego w Katowicach. Fot. EMC

Było to w brzmieniu najbardziej progerontologiczne expose, jakie słyszeliśmy - powiedział nam dr Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach.

Przypomina jednak: - Okres pracy pani premier w Ministerstwie Zdrowia nie zakończył się przyspieszeniem rozwoju geriatrii w naszym kraju.

- Dobrze więc, że w expose padła propozycja, by w miejsce kontaktu ze specjalistami w szpitalach zaplanować dzienne ośrodki poza placówkami szpitalnymi - wskazuje dr Derejczyk. Przypomina, że opieka w warunkach domowych i ośrodkach dziennych daje lepsze efekty opieki nad chorymi z problemami geriatrycznymi.

- Niestety, w Polsce zaniechano prób dostosowania systemu opieki zdrowotnej i pomocy społecznej do potrzeb pacjentów geriatrycznych. Generuje to większe koszty przez liczne rehospitalizacje seniorów - tłumaczy specjalista.

W jego opinii instytuty gerontologii i geriatrii zazwyczaj są miejscem pracy pracy kilkuset specjalistów, stąd zamysł stworzenia centralnej instytucji z takim zapleczem nie będzie łatwy w realizacji. 

- W projekcie opisanym w expose nie znajdujemy słów o istotnej roli NFZ w wyliczeniu poziomów finansowania świadczeń geriatrycznych, które obecnie są znacząco niedoszacowane. Skutecznie tłumi to rozwój geriatrii w miejscach, gdzie są geriatrzy, ale nie znajdują pracy, np. w woj olsztyńskim - ocenia dr Jarosław Derejczyk.

Zapowiedzi zmian
Jak przypomina, wydarzeniami, które zmieniły spojrzenie na tę dziedzinę medycyny, były: zaangażowanie się w 2012 roku Jurka Owsiaka i jego Fundacji we wsparcie geriatrii, duża aktywność b. konsultanta w dziedzinie zdrowia publicznego prof. Samolińskiego w budowaniu polityki senioralnej i jeszcze większa aktywność ministra Kosiniaka-Kamysza, powołującego Departament Polityki Senioralnej, kreatora finansowania rezydentur z geriatrii.

- Zaowocuje to za kilka lat znaczącym wzrostem liczby nowych i młodych geriatrów. Taka aktywna polityka wspierająca liczbę geriatrów będzie istotna w ich przyszłej pracy z osobami i pacjentami z wielochorobowością - ocenia dr Derejczyk.

Na razie to właśnie osoby w zaawansowanej starości z dużą ilością chorób czekają bezskutecznie na konsultacje realizowane przez zespoły geriatryczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.