„To próba ingerencji w samorządność Obywatelskiego Parlamentu Seniorów”
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   17 sierpnia 2016 21:58

Uznanie zasad naboru delegatów na II Obywatelski Parlament Seniorów (OPS) za niedemokratyczne i próba wymuszenie zasad „demokratycznych” - czyli administracyjnego wyznaczenia delegatów przez urzędy wojewódzkie - jest sprzeczne z logiką, prawem i regulaminem OPS uchwalonym na I sesji - mówi portalowi rynekseniora.pl Krystyna Lewkowicz, przewodnicząca OPS.

- W toku uzgadniania „Zasad naboru delegatów do II kadencji OPS”, prezydium OPS poszło na bardzo daleko idący kompromis wobec żądań prezydium Komisji Polityki Senioralnej, co notabene zostało negatywnie przyjęte przez część delegatów OPS, z którymi konsultowaliśmy w ostatniej chwili te zmiany - informuje prezes Ogólnopolskiego Porozumienia UTW.

Samorządny wybór
Jak wyjaśnia Krystyna Lewkowicz, prezydium OPS działa kolegialnie, jedynie w ramach kompetencji wyznaczonych przez walne zgromadzenie w regulaminie OPS, przyjętym w dniu 1 października 2015 r. i praktycznie nie ma innego organu, który byłby upoważniony do ustalenia zasad i przeprowadzenia wyborów do II kadencji.

Odsyła do strony www.fundacjaoputw.pl, aby przekonać się, że zasady naboru delegatów przewidują:

- rekomendowanie delegatów w sposób absolutnie samorządny przez organizacje senioralne, co gwarantuje, że zgłoszone osoby mają poparcie swoich środowisk lokalnych i referencje z wcześniejszej działalności;
- gwarantują równy dostęp do OPS dla wszystkich środowisk senioralnych,
- mandaty podzielono na poszczególne województwa w najbardziej merytorycznie uzasadniony sposób, a więc adekwatnie do liczby osób starszych zamieszkujących w danym województwie.

- Zwróciliśmy się też za pośrednictwem marszałków do Regionalnych Ośrodków Polityki Senioralnej funkcjonujących w każdym województwie z propozycją współpracy w dotarciu do prężnych organizacji senioralnych i inspirowanie ich do rekomendowania do OPS swoich przedstawicieli - relacjonuje przewodnicząca OPS.

Nie chodziło o kompromis
Według Krystyny Lewkowicz „patronat merytoryczny” Komisji Polityki Senioralnej, ze strony przewodniczącej KPS objawił się w formach takich jak szantaż, groźby, jednoosobowe bezprawne decyzje, osobiste insynuacje, stawianie niemożliwego do realizacji ultimatum , a nawet wprowadzenie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w błąd.

- Są to metody niemożliwe do zaakceptowania w państwie prawa, jak również diametralnie różne od niezwykle konstruktywnej współpracy z Komisją Polityki Senioralnej w latach 2014-2015 - ocenia.

Jak zaznacza, zdecydowanie więc nie chodziło o żaden kompromis, a tym bardziej demokratyczne zasady, ale o coś zupełnie innego.

- To ewidentna próba upolitycznienia OPS, zawłaszczenia go do swoich partykularnych interesów, ubezwłasnowolnienia jego statutowych organów i brutalna próba ingerencji władzy publicznej w samorządność tej obywatelskiej inicjatywy seniorów - podsumowuje Krystyna Lewkowicz.

Sejmowa komisja kontra parlament
4 sierpnia 2016 r. przewodnicząca Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej wycofała udzielony wcześniej patronat merytoryczny dla Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Małgorzata Zwiercan złożyła wówczas oficjalne pismo do p.o. dyrektora generalnego kierującego gabinetem Marszałka Sejmu, Anety Kordowskiej.

- Powodem takiej decyzji był brak porozumienia odnośnie sposobu wyboru delegatów do drugiej edycji OPS - napisała w komunikacie Małgorzata Zwiercan.

- Według zasad przyjętych przez prezydium OPS, kilka osób z obecnego składu prezydium ma ostatecznie decydować, dobierać reprezentantów z całej Polski do drugiej edycji OPS według własnego uznania. Niezastosowanie się do demokratycznych zasad wyboru nie gwarantuje reprezentatywności całego środowiska senioralnego w Polsce i przekształca inicjatywę OPS w prywatną konferencję, do której zapraszani są ludzie według nieprzejrzystych i niedemokratycznych reguł - wyjaśniała przewodnicząca komisji.

Zgodnie z zasadami do OPS delegowani są przedstawiciele z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, gminnych rad seniorów, Uniwersytetów Trzeciego Wieku i innych organizacji senioralnych, a ostateczny głos należy do prezydium parlamentu seniorów.

Małgorzata Zwiercan poinformowała, że przewodnicząca prezydium OPS, Krystyna Lewkowicz, odrzuciła kompromisową propozycję, aby dobór delegatów koordynowały wydziały spraw społecznych urzędów wojewódzkich.

- Biorąc pod uwagę przywołane merytoryczne zastrzeżenia, prezydium Komisji Polityki Senioralnej podjęło decyzję o przekazaniu negatywnej opinii co do zasadności angażowania się Kancelarii Sejmu w przygotowanie drugiej edycji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów - zakomunikowała przewodnicząca Zwiercan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR