Toruń: od stycznia ruszy karta seniora, ma już ponad pół setki partnerów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 grudnia 2016 09:18


Toruń: od stycznia ruszy karta seniora, ma już ponad pół setki partnerów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Urząd Miasta wprowadza od stycznia 2017 r. Toruńską Kartę Seniora. Wnioski o jej wydanie będą mogli składać mieszkańcy, którzy ukończyli 65 lat. Karta umożliwi skorzystanie ze zniżek m.in. u dentysty, kosmetyczki, na kursie językowym czy w kawiarni.

W budżecie miasta na 2017 rok zaplanowano 150 tys. zł na zadania realizowane w ramach tego projektu. Ich wykonawcy zostaną wyłonieni w konkursach.

- Od początku nowego roku rozpoczynamy program "Rodzina Razem - Toruń dla Pokoleń", w ramach którego chcemy wprowadzić kartę seniora, pozwalającą osobom starszym uaktywnić się lub odnaleźć miejsce swojej aktywności. Chcielibyśmy wzmocnić więzi międzypokoleniowe i doprowadzić do stanu, w którym seniorzy wejdą w interakcje z innymi mieszkańcami miasta - powiedział wiceprezydent Torunia Andrzej Rakowicz.

Ponad pięćdziesięciu partnerów
Toruńska Karta Seniora ma umożliwić jej posiadaczom szerszy dostęp do dóbr kultury, turystyki, infrastruktury sportowo-rekreacyjnej oraz pozwolić na korzystanie ze zniżek, które zaoferują partnerzy projektu. Tych jest obecnie ponad pięćdziesięciu.

- Podpisujemy porozumienia z kolejnymi przedsiębiorcami. W najbliższych dniach i tygodniach ich grono będzie się rozszerzało. Nie jest to nasz autorski projekt, lecz program realizowany z powodzeniem w innych miastach. Staramy się czerpać z dobrych doświadczeń, a także dostosowywać ofertę dla seniorów do ich realnych potrzeb, które zgłaszają członkowie działającej w naszym mieście rady seniorów oraz osoby starsze odwiedzające nasz urząd - mówiła Izabela Miłoszewska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia.

Już wiadomo, że karta pozwoli m.in. na korzystanie ze zniżek na usługi kosmetyczne, zabiegi rehabilitacyjne, stomatologiczne, turnusy w sanatoriach oraz kursy językowe bądź prawa jazdy. Seniorzy będą również mogli skorzystać ze specjalnych ofert przygotowanych przez kawiarnie i restauracje, a także sklepy.

Kontakt telefoniczny i przez www
- Będziemy mieli dzięki karcie lepszy kontakt z seniorami. Często zgłaszają, że nie docierają do nich informacje o wydarzeniach dla nich organizowanych. Teraz komunikacja będzie łatwiejsza, bo przy składaniu wniosków o wydanie kart poprosimy o podanie numeru telefonu. Ulgi są różne i zależą od porozumień partnerów z urzędem miasta. Oczywiście w projekcie uczestniczyły będą również miejskie instytucje - dodała Miłoszewska.

Przedstawiciele urzędu miasta poinformowali, że ofertę zniżkową przygotowały już m.in. teatr Baj Pomorski oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na początku stycznia ma zostać uruchomiona strona internetowa, na której będzie można znaleźć wszelkie informacje dotyczące oferty przewidzianej w ramach karty.

- Będzie to strona żywa, bo zależy nam na tym, żeby możliwości aktywizacji stworzone seniorom były jak najszersze. Siłą rzeczy będą się one na początku zmieniały i rozszerzały. Kwota skierowana na realizację tego programu trafi do organizacji pozarządowych, wyłanianych w konkursach, które będą realizowały zadania przez nas zlecone. Oczywiście w budżecie przewidziane są odrębne środki m.in. na "Senioriadę", a osoby starsze będą korzystały również z zadań realizowanych na innych polach - mówił wiceprezydent Rakowicz.

W Toruniu mieszka ok. 35 tysięcy seniorów.

Pierwsze karty już 3 stycznia
Druki wniosków o wydanie karty można odebrać w punktach informacyjnych urzędu miasta, siedzibach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, a także w największych spółdzielniach mieszkaniowych oraz w Akademii Nauki. We wszystkich tych miejscach będzie można od 2 stycznia składać wnioski.

Jak podkreślili przedstawiciele magistratu, karta zostanie wydana do 30 dni od złożenia wniosku, a urzędnicy będą starali się, żeby termin ten był znacznie krótszy.

Posiadacze kart będą mogli 17 stycznia uczestniczyć w szkoleniu zrealizowanym w ramach współpracy urzędu miasta ze strażą miejską, podczas którego dowiedzą się, jak się chronić przed oszustami. W następnych miesiącach mają zostać uruchomione kolejne inicjatywy. Uroczyste wręczenie pierwszych Toruńskich Kart Seniora zaplanowano na 3 stycznia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR