Traktat ONZ dyskryminuje osoby w wieku 70+?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: MK/Rynek Seniora   21 lipca 2015 14:19


Traktat ONZ dyskryminuje osoby w wieku 70+? Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ ma przyjąć we wrześniu. Fot. Loey Felipe, UN Photo

Na wrzesień tego roku planowane jest podpisanie przez państwa członkowskie ONZ traktatu określającego tzw. Cele Zrównoważonego Rozwoju. Tymczasem w Wielkiej Brytanii powstał ruch sprzeciwiający się jednemu zapisów zawartych w tym dokumencie. Jego członkowie uważają, że jest on przejawem ageizmu, czyli dyskryminacji ze względu na wiek.

W dokumencie zapisane zostały najważniejsze cele i zadania, jakie Organizacja chce zrealizować do 2030 r. Jednym z nich jest jest zmniejszenie do tego czasu o jedną trzecią liczby przedwczesnych zgonów z powodu chorób niezakaźnych, takich jak nowotwory, udary, cukrzyca czy choroba Alzheimera.

Wiek, poniżej którego następuje „przedwczesna śmierć” autorzy traktatu ONZ określili na 70 lat.

Przeciwko takiemu ujęciu zaprotestowano w Wielkiej Brytanii. Peter Lloyd-Sherlock, profesor University of East Anglia (49 lat) oraz jego mama, Anna (80 lat) zainicjowali kampanię społeczną, w ramach której zachęcają m.in. do składania podpisów pod kampanią sprzeciwiającą się takiemu ujęciu problemu. Kampania ma własną stronę internetową oraz profil na Facebooku.

Podkreślają oni, że zapis w traktacie ONZ będzie miał realne przełożenie na politykę prowadzoną przez poszczególne państwa członkowskie. Przez najbliższe lata będą one podejmować działania, których celem będzie zmniejszenia o jedną trzecią liczby „przedwczesnych śmierci” wśród osób poniżej 70 r. ż.

„To samo w sobie jest w porządku, ale co z tymi osobami, które mają 70 i więcej lat” - pyta Ann Sherlock na stronie internetowej kampanii.

Podkreśla ona, że zapis w traktacie może skutkować tym, że wydatki na ochronę zdrowia w poszczególnych państwach będą koncentrować się na osobach młodszych. W jej ocenie to nic innego, jak przejaw ageizmu.

Dokument sugeruje, że osoby po 70 r. ż. powinny być przygotowane na śmierć. Granica ta została określona w sposób arbitralny, nie ma poparcia ani w sposobie, w jaki żyją dziś osoby po 70-tce (Ann Sherlock podaje przykłady własnej aktywności), ani w nauce.

W jej ocenie zapisy dotyczące „przedwczesnej śmierci” zawarte w dokumencie ONZ (prace nad nim trwały kilka lat, był szeroko konsultowany) pokazują, jak dużym problemem jest w tej chwili na świecie dyskryminacja osób ze względu na wiek. Ann Sherock podkreśla, że nie do pomyślenia byłoby umieszczenie podobnych zapisów jak ten dotyczący wieku w kontekście płci, rasy czy niepełnosprawności.

Strona kampanii: http://plloydsherlock.wix.com/ageist-sdg
Profil na FB: „Not worth less at 70”

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.