Trwa Obywatelski Parlament Seniorów. O czym dyskutują?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   03 października 2016 13:02


Trwa Obywatelski Parlament Seniorów. O czym dyskutują? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Posiedzenie inaugurujące drugą kadencję Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS) odbywa się poza Sejmem - w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Delegaci będą pracować m.in. nad rozwiązaniami na rzecz poprawy sytuacji osób starszych.

W regulaminie OPS, który ma być dziś (3 października) przyjęty, wskazano, że "Obywatelski Parlament Seniorów jest oddolną, samorządną organizacją środowisk senioralnych powołaną dla reprezentacji, rzecznictwa interesów, prowadzenia dialogu i tworzenia płaszczyzny współpracy z parlamentem i rządem w kreowaniu polityki senioralnej w Polsce".

W regulaminie zaznaczono, że OPS "ma charakter apolityczny i neutralny światopoglądowo, jednak jest otwarty na partnerstwo i konstruktywny dialog i współpracę ze wszelkimi świeckimi i kościelnymi organizacjami działającymi na rzecz seniorów oraz innymi organizacjami senioralnymi, dla wspólnego rozwiązywania problemów senioralnych i tworzenia godnych warunków życia osób starszych".

OPS jest organizacją środowisk polskich seniorów - Uniwersytetów Trzeciego Wieku; Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów; gminnych i miejskich rad seniorów oraz innych organizacji senioralnych.

Inauguracyjne posiedzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów odbyło się w polskim Sejmie 1 października ub.r., w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Organizatorzy spodziewali się, że także tegoroczne zostanie tam zorganizowane podczas święta seniorów , ale sejmowa komisja polityki senioralnej wycofała rekomendację dla przedsięwzięcia.

Czytaj też: Obywatelski Parlament Seniorów jednak się odbędzie. Ale poza Sejmem...

1 października br. w Sejmie odbyło się inne wydarzenie - konferencja - "Rady seniorów - partnerstwo z samorządami". Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska poinformowała na niej, że jeszcze w br. rząd ogłosi program aktywizacji osób starszych.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 r.; przypada 1 października. Jesienią 1993 r. w Luksemburgu, z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, odbył się Europejski Parlament Seniorów, w którym udział wzięli przedstawiciele organizacji seniorskich ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. W konkluzji zgromadzenia rekomendowano, aby w każdym państwie członkowskim powstał Parlament Seniorów jako krajowe forum osób starszych i reprezentacja seniorów, która mogłaby wpływać na politykę państwa wobec osób starszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR