
Posiedzenie inaugurujące drugą kadencję Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS) odbywa się poza Sejmem - w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Delegaci będą pracować m.in. nad rozwiązaniami na rzecz poprawy sytuacji osób starszych.
W regulaminie OPS, który ma być dziś (3 października) przyjęty, wskazano, że "Obywatelski Parlament Seniorów jest oddolną, samorządną organizacją środowisk senioralnych powołaną dla reprezentacji, rzecznictwa interesów, prowadzenia dialogu i tworzenia płaszczyzny współpracy z parlamentem i rządem w kreowaniu polityki senioralnej w Polsce".
W regulaminie zaznaczono, że OPS "ma charakter apolityczny i neutralny światopoglądowo, jednak jest otwarty na partnerstwo i konstruktywny dialog i współpracę ze wszelkimi świeckimi i kościelnymi organizacjami działającymi na rzecz seniorów oraz innymi organizacjami senioralnymi, dla wspólnego rozwiązywania problemów senioralnych i tworzenia godnych warunków życia osób starszych".
OPS jest organizacją środowisk polskich seniorów - Uniwersytetów Trzeciego Wieku; Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów; gminnych i miejskich rad seniorów oraz innych organizacji senioralnych.
Inauguracyjne posiedzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów odbyło się w polskim Sejmie 1 października ub.r., w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Organizatorzy spodziewali się, że także tegoroczne zostanie tam zorganizowane podczas święta seniorów , ale sejmowa komisja polityki senioralnej wycofała rekomendację dla przedsięwzięcia.
Czytaj też: Obywatelski Parlament Seniorów jednak się odbędzie. Ale poza Sejmem...
1 października br. w Sejmie odbyło się inne wydarzenie - konferencja - "Rady seniorów - partnerstwo z samorządami". Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska poinformowała na niej, że jeszcze w br. rząd ogłosi program aktywizacji osób starszych.
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 r.; przypada 1 października. Jesienią 1993 r. w Luksemburgu, z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, odbył się Europejski Parlament Seniorów, w którym udział wzięli przedstawiciele organizacji seniorskich ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. W konkluzji zgromadzenia rekomendowano, aby w każdym państwie członkowskim powstał Parlament Seniorów jako krajowe forum osób starszych i reprezentacja seniorów, która mogłaby wpływać na politykę państwa wobec osób starszych.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych