Trzaskowski: dzienne domy seniora w każdej dzielnicyPAP/Rynek Seniora - 01 października 2018 10:06


Dzienne domy seniora powstaną w każdej dzielnicy - zapewniał w sobotę (29 września) kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. Zapowiedział też programy dot. wolontariatu seniorów oraz działania na rzecz zatrzymania seniorów na rynku pracy.

Trzaskowski kibicował w sobotę uczestnikom Warszawskiej Olimpiady Seniorów, która odbywa się na stadionie stołecznej Polonii. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zaznaczył, że chce porozmawiać z nimi o Uniwersytetach Trzeciego Wieku oraz o klubach seniora.

- Najbardziej aktywni seniorzy potrzebują miejsc, w których się mogą spotkać, dlatego będziemy rozbudowywali dzienne domy seniora w każdej dzielnicy na wzór tego, który mamy na Nowolipiu. Tak, by seniorzy mieli miejsce, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek, uczyć się nowych technologii, przeczytać książkę i spotkać z innymi. Budujemy te domy w formule centrów wielopokoleniowej; tam również są dzieci, rodziny i dzięki temu wszyscy mogą razem spędzać czas - powiedział Trzaskowski.

Zaznaczył, ze chce rozbudowywać także wolontariat seniorów, żeby najbardziej aktywni mogli się angażować w życie Warszawy, czasem zajęli się opieką nad swoimi starszymi koleżankami i kolegami, a także mogli brać udział w programach edukacyjnych i uczyć młodzież, przekazywać swoje doświadczenia. Jak dodał, to jest sprawa, na której specjalnie mu zależy.

- Chcielibyśmy też zapobiegać temu, że seniorzy odchodzą z rynku pracy. Będziemy starali się robić wszystko, żeby zatrzymać seniorów - tych, którzy oczywiście chcą - na rynku pracy, bo ważne jest, by mogli nam wszystkim służyć swoim doświadczeniem - stwierdził.

Trzaskowski zaprosił na niedzielne otwarcie Domu Powstańca, który ma być placówką tymczasową do powstania Dom Powstańca na ul. Hrubieszowskiej.

Trzaskowski był też pytany o to, czy maratony powinny odbywać się w centrum miasta, co powoduje konieczność zamykania ulic, czy też raczej na jego obrzeżach. - Każde duże, dumne miasto ma tego typu imprezy, ma maratony. Co prawda, czasem jest rzeczywiście tak, jak na przykład w Bostonie, że maraton w części odbywa się poza miastem, a potem sam finał w centrum miasta. Są inne maratony, których większa część odbywa się w mieście - powiedział.

Kandydat podkreślił, że najważniejsze jest to, by organizując tego typu imprezy, robić to w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców miasta. Podkreślił konieczność informowania mieszkańców dużo wcześniej, jakie ulice będą zamykane. - To się już dzieje, ale zawsze można się starać o to, by tego typu wydarzenia, jak Maraton Warszawski, były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców naszego miasta - powiedział Trzaskowski.