Turystyka na emeryturze: za 10 lat seniorzy będą podróżować dwa razy częściejNowości/Rynek Seniora - 17 sierpnia 2016 15:40


Badania przeprowadzone przez międzynarodową firmę doradczą Oxford Economics przewidują, że do 2025 r. liczba zagranicznych wyjazdów starszych turystów wzrośnie ponad dwukrotnie. Na świecie osoby w wieku 65 lat i starszym będą podróżować za granicę 180 mln razy rocznie.

Prof. François Vellas, ekspert w dziedzinie turystyki międzynarodowej zauważa w rozmowie z toruńskim dziennikiem "Nowości", że korzystny system emerytalny - m.in. w takich krajach jak Francja, Belgia, Szwajcaria - sprawia, że seniorzy dysponują bardzo dużą siłą nabywczą.

Prof. Vellas twierdzi, że produkty turystyczne dla seniorów muszą uwzględniać odpoczynek w ciągu dnia, wyeliminowanie zbyt długich, trudnych i stromych tras pieszych, różnego rodzaju diety czy przystosowanie miejsc zakwaterowania do możliwości ruchowych starszych turystów. Podkreśla przy tym, że dojrzali turyści mają głód wiedzy - często proszą o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zwiedzanych miejsc. 

Ekspert zapytany o kraj na świecie, który realizuje wzorcowy model turystyki seniorów, wymienia...Chiny. Tłumaczy, że rząd tego kraju zdecydował się realizować program wyjazdów studyjnych, oparty na sieci Uniwersytetów Trzeciego Wieku, która jest największa na świecie i obejmuje ponad 30 tysięcy UTW. Celem programu jest połączenie wycieczek i wyjazdów z wykładami z historii, geografii, literatury lub botaniki.

Według prof. Vellasa na świecie będzie rosła liczba dłuższych pobytów pozasezonowych, trwających od 4 do 8 tygodni. Będzie też większa liczba samotnych turystów, seniorów i singli, szukających towarzystwa dzięki podróżom. Ma ponadto rosnąć liczba tzw. objazdówek, które dla tych grup są szczególnie atrakcyjne.

Więcej: www.nowosci.com.pl