TVP zapytała Rafalską o 500+ dla emerytów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 lipca 2017 12:49


TVP zapytała Rafalską o 500+ dla emerytów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pracujemy nad rozwiązaniem, które poprawiłoby sytuację najbiedniejszych emerytów - powiedziała w środę (26 lipca) szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że to czy wejdzie ono w życie, będzie wiadomo za około dwa miesiące.

W poniedziałek (24 lipca) "Super Express" napisał, że szefowa resortu pracy chce wprowadzić dodatek dla najbiedniejszych emerytów w wysokości 500 zł.

- Nasz rząd bardzo poważnie traktuje problemy seniorów. Chcemy ich wspierać, dając coroczny jednorazowy dodatek - powiedziała w rozmowie z "SE" Elżbieta Rafalska.

Rafalska, pytana w TVP1 o te doniesienia powiedziała, że MRPiPS pracuje obecnie "nad rozwiązaniem, które poprawiłoby sytuację emerytów, którzy są w najtrudniejszej sytuacji dochodowej".

Przypomniała, że rząd podniósł niektóre świadczenia, w tym minimalne emerytury, ale brakowało "jednorazowego dodatku, który stanowiłby istotny zastrzyk finansowy" dla emerytów.

Jak mówiła Rafalska, obecnie resort pracy liczy koszty takiego rozwiązania, a to, czy wejdzie w życie, będzie wiadomo w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, "kiedy będziemy mieć to uzgodnione z ministrem finansów, z wicepremierem (Mateuszem) Morawieckim, kiedy będzie zatwierdzanie budżetu".

- Jeśli będzie przyjmowany budżet na 2018 rok, to nie możemy wprowadzać (nowego) rozwiązania, którego skutki finansowe będą obciążały następny rok - zaznaczyła.

1 marca wzrosły kwoty najniższych świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej wyniosą 1 tys. zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 750 zł.

Tegoroczna waloryzacja świadczeń polegała na podwyższeniu kwoty świadczenia obecnie przysługującej emerytowi lub renciście o wskaźnik waloryzacji - 100,44 proc. Podwyżka nie mogła być jednak niższa niż 10 zł - w przypadku emerytur, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych a 7,50 zł - w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 5 zł - w przypadku emerytur częściowych.

Świadczenie przedemerytalne wynosi od 1 marca - 1040 zł. Zmienione zostały też kwoty dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych: dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie i dodatek kombatancki wynosi 209,59 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji - 314,39 zł, dodatek dla sieroty zupełnej - 393,93 zł, dodatek kompensacyjny - 31,44 zł.

Kwota bazowa do obliczania emerytur od 1 marca 2017 r. wynosi 3 tys. 536 zł i 87 gr.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR