Tychy: powstanie Centrum Usług Społecznościowych z mieszkaniami dla seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   31 lipca 2018 10:01


Tychy: powstanie Centrum Usług Społecznościowych z mieszkaniami dla seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kosztem ok. 5 mln zł do lutego przyszłego roku w Tychach (Śląskie) powstanie Centrum Usług Społecznościowych, gdzie znajdą się m.in. mieszkania dla seniorów, sala do rehabilitacji i świetlica. Projekt w większej części sfinansują środki unijne.

Przedstawiciele Urzędu Miasta w Tychach wskazują, iż Centrum Usług Społecznościowych to - obok rewitalizacji miasta - jeden z priorytetów polityki społecznej samorządu na najbliższe lata. Obecnie co czwarty mieszkaniec ok. 130-tysięcznych Tychów ma więcej niż 60 lat.

- Osoby w wieku 60 plus stanowią coraz liczniejszą grupę w społeczeństwie i to nie tylko w Polsce, ale i wielu innych krajach europejskich. Dane demograficzne wskazują, że ta tendencja w najbliższych latach, a nawet dziesięcioleciach, raczej się nie zmieni. Będzie rosło zapotrzebowanie na usługi dla osób starszych, dlatego już wiele miesięcy temu podjęliśmy decyzję o realizacji szeregu działań wspierających seniorów w naszym mieście - jednym z nich jest powstające właśnie Centrum Usług Społecznościowych - wyjaśnił w poniedziałek (30 lipca) prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Centrum, zlokalizowane w budynku przy Zespole Szkół nr 5 przy ul. Edukacji 11, ma stać się miejscem spotkań, kształcenia oraz aktywizacji społecznej najstarszych mieszkańców miasta. Na ponad 600 m kw. znajdzie się m.in. pięć mieszkań komunalnych, trzy tzw. mieszkania chronione (w tym jedno rotacyjne) dla 22 osób, sala do rehabilitacji i świetlica. Prace adaptacyjne rozpoczęły się w połowie lipca i potrwają do końca lutego przyszłego roku.

- Z oferty Centrum będą mogły korzystać osoby powyżej 60. roku życia, które zakończyły już aktywność zawodową. Będą one mogły spędzać w Centrum co najmniej osiem godzin dziennie, od poniedziałku do piątku, oraz korzystać z atrakcyjnej oferty m.in. w zakresie usług opiekuńczych, rehabilitacyjnych, zajęć edukacyjnych, kulturalnych czy rekreacyjnych - poinformowała Bożena Nowak z Urzędu Miasta Tychy.

Ponadto seniorzy skorzystają z porad psychologicznych i prawnych. Centrum zajmie się także aktywizacją społeczną, m.in. poprzez angażujący młodzież wolontariat międzypokoleniowy.

- Żyjemy w czasach, w których seniorzy czują się często samotni, a zapracowane i zagonione dzieci nie zawsze mają dla nich czas. Dzięki uczestnictwu w zajęciach organizowanych w Centrum osoby starsze będą miały możliwość nawiązania nowych kontaktów, pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym, a dodatkowo - dzięki bardzo atrakcyjnej ofercie - możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu - podsumował prezydent Dziuba.

Wartą ponad 4,5 mln zł budowę Centrum Usług Społecznościowych miasto w 85 proc. sfinansuje ze środków unijnych pozyskanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Natomiast mieszkania komunalne są dofinansowane, w ramach odrębnego projektu, ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego. W październiku ub. roku samorząd zawarł z bankiem umowę dotyczącą wsparcia dla tego przedsięwzięcia ze środków tzw. Funduszu Dopłat. Dofinansowanie wyniesie 135 tys. zł, wobec ponad 500 tys. zł kosztów przygotowania mieszkań.

Samorząd Tychów prowadzi wiele akcji adresowanych do seniorów, m.in. jesienią 2016 r., w Europejskim Dniu Seniora rozpoczęto w mieście akcję wręczania osobom starszym i samotnym "Tyskich Kopert Życia". Akcja polega na umieszczeniu w plastikowej oznakowanej kopercie karty, zawierającej informacje na temat przyjmowanych leków, uczuleń, przebytych operacji i urazów oraz informacji o kontaktach do osób najbliższych. Przed rokiem miasto kupiło także od Archidiecezji Katowickiej nieruchomość w Kobiórze, gdzie powstanie dom pomocy społecznej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR