Uczyć się by utrzymać aktywność, sens i jakość życia
Autor: DK/Rynek Seniora   13 lipca 2015 09:11

Edukacja osób starszych nie ma rangi zadania publicznego, nie jest włączona w krajowy system edukacji. Oprócz tego w polskim systemie edukacyjnym zbyt małą wagę przywiązuje się do przygotowania do starości - powiedział 9 lipca br. na posiedzeniu Komisji Polityki Senioralnej jej szef Michał Szczerba.

Tymczasem edukacja w starości jest podstawą jakości życia. Może być ważnym czynnikiem budującym zadowolenie z życia, a na pewno jest najlepszą profilaktyką gerontologiczną.

Uczenie się przez całe życie
Najważniejszym dokumentem w kraju, opisującym tę tematykę, jest przyjęta uchwałą Rady Ministrów we wrześniu 2013 „Perspektywa uczenia się przez całe życie”.

- W zakres polityki uczenia się przez całe życie wchodzą działania dotyczące aktywności edukacyjnej seniorów - zaznaczyła Ewa Dudek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Polityka ta jest promowana przez główne instytucje europejskie - Parlament Europejski, Radę Europejski, Komisję Europejską - już od kilkunastu lat.

Ponadto jednym z warunków rozpoczęcia działań w nowej perspektywie finansowej na l. 2014-2020 było przyjęcie krajowej strategii uczenia się przez całe życie (ang. lifewide lifelong learning - LLL).

- W polityce LLL coraz ważniejszego znaczenia nabiera promowanie różnych form uczenia się osób starszych. Jest to związane ze zmianami społecznymi i gospodarczymi, ze zmianą modelu rodziny, z procesem starzenia się społeczeństw, z rozwojem usług na rzecz osób starszych, w tym usług opartych na technologiach informacyjnych i komunikacyjnych, wymagających nowej wiedzy i umiejętności wśród osób starszych - wymieniała podsekretarz stanu Ewa Dudek.

Z jakich programów można skorzystać?
Jednym z pięciu podstawowych celów „Perspektywy…” jest organizowanie środowiska pracy i zaangażowania społecznego jako środowisk sprzyjających upowszechnianiu się uczenia dorosłych.

- Natomiast jeden z kierunków działań określonych do realizacji tego celu dotyczy wprost osób starszych i brzmi: "Wspieranie i promocja atrakcyjnej oferty edukacyjnej adresowanej do seniorów oraz innowacyjnych rozwiązań na rzecz motywowania seniorów do uczenia się dla zachowania aktywności”. Większość pozostałych kierunków działań także dotyczy m.in. osób starszych - np. uzupełnienie luk kompetencyjnych, takich jak tzw. luka cyfrowa - cytuje Ewa Dudek.

Te kierunki działań są realizowane na podstawie programów wdrożeniowych. Główną rolę spełniają następujące programy:

- rządowy program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) na lata 2014-2020
- Program Solidarność pokoleń - Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+

Koordynatorem działań obu tych programów jest minister pracy.

Seniorzy są również potencjalną grupą odbiorców Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, zorientowanego m.in. na podnoszenie kompetencji cyfrowych wśród osób w wieku 50+. Program koordynowany jest przez ministra administracji i cyfryzacji.

Kształcenie ustawiczne
Z kolei jeżeli chodzi o zadania ministra edukacji narodowej, w ustawie o systemie oświaty nie ma takiego odrębnego zadania jak edukacja osób starszych.

- Osoby dorosłe, w tym także starsze, mogą uczestniczyć w kształceniu ustawicznym i korzystać z ofert takich instytucji w systemie oświaty. Obecnie te oferty obejmują kształcenie w szkołach dla dorosłych, ogólnokształcących i policealnych oraz formach pozaszkolnych (kwalifikacyjne kursy zawodowe, kursy umiejętności zawodowych, kursy kompetencji ogólnych i inne) – prowadzą je placówki kształcenia ustawicznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, zarówno jak i niepubliczne – wymienia przedstawicielka MEN.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.