UE chce wprowadzić obowiązkowe badania dla kierowców 60+

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Kurier Lubelski/Rynek Seniora   18 maja 2016 12:44


UE chce wprowadzić obowiązkowe badania dla kierowców 60+ Nowe przepisy unijne nakładające na kierowców po 60. r.ż. obowiązek badań mają wejść w życie do połowy 2017 r. Fot. Alfredo Mendez/Flickr.com (CC BY 2.0)

Urzędnicy Unii Europejskiej mają zamiar wprowadzić obowiązkowe i regularne badania dla kierowców po 60. r.ż. we wszystkich krajach należących do Wspólnoty. Zmiany miałyby wejść w życie w ciągu najbliższego roku - donosi Kurier Lubelski.

Unia Europejska opowiada się za wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń ze względu na stan zdrowia, który z wiekiem może ulec pogorszeniu i negatywnie wpłynąć na zdolności do kierowania pojazdem.

Elżbieta Pachucka-Włas, zastępca dyrektora ds. medycznych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Lublinie tłumaczy w KL, że seniorzy narażeni są na zaburzenia rytmu serca, choroby układu ruchowego czy udar, które bezpośrednio wpływają na jakość życia, więc wprowadzenie regularnych badań potwierdzających uprawnienia starszych kierowców do kierowania autami jest słuszną decyzją.

Udowodniono, że kierowcy muszą podejmować od 8 do 12 decyzji na jeden kilometr. Oznacza to, że nawet niewielkie zmiany w zakresie wzroku, słuchu, czasu reakcji i koncentracji mogą odegrać dużą rolę podczas kierowania pojazdem - zauważa KL.

Sławomir Zawiślak, poseł PiS i wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej twierdzi jednak, by nie przesadzać w zaostrzaniu przepisów dotyczących częstszego odnawiania prawa jazdy i nie dyskryminować żadnej grupy wiekowej, jeśli chodzi o posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2014 r. kierowcy po 60. r.ż spowodowali 3,8 tys. wypadków, w których śmierć poniosły 353 osoby.

Więcej: www.kurierlubelski.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.