Uliczne patrole seniorów już z dofinansowaniem MSWiA

POLITYKA SENIORALNA

Autor: JW, UM Starachowice/Rynek Seniora   15 września 2016 10:41


Uliczne patrole seniorów już z dofinansowaniem MSWiA Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Senior Patrol" to prawdopodobnie pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Osoby starsze w charakterze miejskich stróżów porządku mają pojawić się w Starachowicach (Świętokrzyskie) już w połowie października. Miasto sfinansuje je dzięki otrzymanym środkom z "Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań 'Razem bezpieczniej' im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017".

Projekt "Starachowice - bezpieczne w praktyce" uzyskał dofinansowanie z programu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w wys. 75 tys. zł. (była to maksymalna kwota dotacji). 25,5 tys. zł wynosi wkład własny gminy, a całkowita wartość zadania: 100 tys. 500 zł. Z tych środków m.in. mają być finansowane patrole osób starszych pod nazwą "Senior Patrol".

- Będzie to organizacja mająca za zadanie patrolować wybrane obszary miasta i rejestrować wszelkiego rodzaju potrzeby osób starszych, zagrożenia dla bezpieczeństwa, w tym bariery architektoniczne, komunikacyjne, bieżące ubytki w oznakowaniu drogowym, zdewastowane elementy małej architektury itp. - informuje prezydent Starachowic Marek Materek.

Dodaje, że patrolujący "swoje spostrzeżenia, uwagi, interwencje będą przekazywać do odpowiednich służb, w celu ich naprawy lub usunięcia". Według prezydenta jest to prawdopodobnie pierwsza tego typu inicjatywa w kraju.

Pierwsze "Senior-Patrole" mają pojawić się na ulicach Starachowic w połowie października i będą się składać z dwóch lub trzech osób, którym początkowo ma towarzyszyć strażnik miejski.

W ramach projektu "Starachowice - bezpieczne w praktyce" zaplanowano także działania skierowane bezpośrednio do starszych mieszkańców. Punkt „Bezpieczny Senior” obejmie 10-godzinny kurs samoobrony dla 90 seniorów wraz z cyklem zajęć profilaktycznych, będzie także wykład z pokazem technik samoobrony dla seniorów nie biorących udziału w kursie samoobrony. Ponadto utworzony zostanie punkt poradnictwa psychologicznego dla osób starszych.

„Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka na lata 2016-2017” jest kontynuacją „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej”, realizowanego w latach 2007-2015 w zakresie wspierania działań na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych.

MSWiA przeznaczyło na zadania programu w latach 2016-2017 łączną kwotę 8,7 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR