Umowa między RPO, radcami prawnymi i UTW:  będą informować seniorów, jakie mają prawa
Autor: PAP, RPO/Rynek Seniora   28 września 2016 09:54

Informowanie seniorów o ich prawach, o tym, jak chronić się przed zawieraniem niekorzystnych umów - to niektóre z celów porozumienia w sprawie edukacji prawnej dla seniorów podpisanego we wtorek (27 września) w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Porozumienie podpisano pomiędzy RPO, Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych oraz Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Jak wyjaśnił RPO Adam Bodnar na konferencji prasowej, porozumienie przewiduje prowadzenie programu edukacyjnego pod hasłem "prawo przyjazne seniorom".

Porozumienie radców, RPO i UTW
Zakłada ono m.in., że radcowie prawni będą prowadzili wykłady poświęcone różnym zagadnieniom prawnym (m.in. takim jak umowy finansowe, umowy sprzedaży, sprawy spadkowe, sprawy edukacyjne, sprawy emerytalno-rentowe, sprawy ubezpieczeniowe).

Natomiast dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku organizowane będą konferencje, seminaria, warsztaty. Powstaną również wydawnictwa dla seniorów - na wzór przygotowanego ze wsparciem RPO i Komisji Nadzoru Finansowego poradnika "Senior w świecie finansów".

- Bardzo nam zależy, żeby informacja o tym, jakie seniorzy mają prawa, jak chronić się w przypadku różnych umów, które mogą być dla nich niekorzystne, (...) nie tylko była przekazywana gdzieś tam na szczeblu centralnym albo za pomocą internetu, ale żeby dotrzeć z nią pod przysłowiowe strzechy - podkreślił Bodnar.

Wyraził nadzieję, że będzie to możliwe dzięki porozumieniu na szczeblu lokalnym między radcami a Uniwersytetami Trzeciego Wieku (których jest ponad 600).

- Gdziekolwiek nie pojadę w trakcie spotkań regionalnych spotykam się z seniorami, którzy skarżą się na niedoinformowanie w sprawie swoich praw przy zawieraniu umów (np. kiedy można odstąpić od umowy, jakie są konsekwencje zerwania umowy telekomunikacyjnej itd). Zorientowaliśmy się, że połączenie aktywności pro bono radców prawnych i energii UTW ma wielkie znaczenie - mówił Adam Bodnar

Prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Dariusz Sałajewski przywołał z kolei badania Rady, z których wynika, jak niski jest poziom świadomości prawnej Polaków. - Przeciętny obywatel dowiaduje się, że ma do czynienia z prawem dopiero wtedy, gdy ponosi szkodę - powiedział.

Inne działania na rzecz osób starszych
Przypomniał, że jego biuro podejmuje szereg działań na rzecz osób starszych, zajmuje się m.in. kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, wydało publikację "O przestrzeni przyjaznej seniorom". - Publikacja, jeśli tylko samorządy lokalne na nią się zdecydują, może pomóc w odpowiednim kształtowaniu przestrzeni publicznej, tak aby była ona dostosowana do potrzeb seniorów - podkreślił Bodnar.

Zwrócił uwagę, że w swoich działaniach na rzecz osób starszych biuro RPO stara się przekonywać, że trzeba tworzyć dla nich przyjazną przestrzeń. - I tu się pojawia tzw. opieka środowiskowa, a także opieka sąsiedzka nad osobami starszymi - zaznaczył Bodnar.

Dodał, że RPO rozpoczął akcję społeczną pod hasłem "Za starość waszą i naszą". Jak wyjaśnił, ma ona na celu doprowadzenie do przygotowania konwencji międzynarodowej o prawach osób starszych. Wyraził nadzieję, że w wyniku tej akcji polski rząd podejmie aktywne starania na rzecz przygotowania takiej konwencji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR