Uniwersytety Trzeciego Wieku: blisko 100 tys. osób ucieka przed bezczynną starością

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   21 marca 2016 10:12


Uniwersytety Trzeciego Wieku: blisko 100 tys. osób ucieka przed bezczynną starością Na zdj. III Ogólnopolska Zimowa Senioriada na Podhalu, Pszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Ponad 22 proc. mieszkańców naszego kraju ma 60 i więcej lat - o 7,5 pkt proc. więcej niż w 1989 r. Jak wynika z prognozy demograficznej GUS, za 15 lat osób w tym wieku będzie już 30 proc. Chodzi o to, aby jak najmniej z nich zamykało się w domu po przejściu na emeryturę. Rozwiązaniem są m.in. Uniwersytety Trzeciego Wieku.

Ponad 96 tys. osób kształci się na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Rozwija się nie tylko intelektualnie, lecz także poprawia swoją kondycję fizyczną i buduje sieć społecznego wsparcia. To znakomite remedium na starość.

W ubiegłym roku funkcjonowały w Polsce 464 uniwersytety trzeciego wieku (UTW) - wynika z badań Urzędu Statystycznego w Gdańsku przeprowadzonych w listopadzie. Prawdopodobnie urząd nie dotarł do wszystkich placówek tego typu. Według Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW jest ich już ok. 560.

Według US w Gdańsku uniwersytety trzeciego wieku były prowadzone głównie przez stowarzyszenia i fundacje (57,3 proc.), szkoły wyższe (23,5 proc.), ośrodki kultury i biblioteki (16,4 proc.), instytucje pomocy społecznej lub na przykład domy dziennego pobytu powoływane przez urzędy miast i gmin (2,4 proc.).

Dlaczego uniwersytety są ważne? Odgrywają ważną rolę w aktywizacji osób starszych, których systematycznie przybywa w związku z wydłużaniem się życia Polaków i małą liczbą przychodzących na świat dzieci. 

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.