Uniwersytety Trzeciego Wieku zainaugurowały rok akademicki
Autor: PAP/Rynek Seniora   21 września 2015 15:41

Słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku zainaugurowali w poniedziałek (21 września) w Tarnowie nowy rok akademicki. - Uniwersytety Trzeciego Wieku, kluby seniora i polityka senioralna stają się marką Polski - mówił na uroczystości minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

- To jest wielkie osiągnięcie wspólnoty osób starszych. To jest niezwykła grupa osób, która tworzy dobry klimat dla seniorów i daje im szansę na aktywność społeczną po aktywności zawodowej, na bycie potrzebnym - zaznaczył minister.

Jak dodał, UTW to nie tylko sposób na zawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni wśród seniorów, edukację i poszerzania swojej wiedzy, ale też szansa na szeroko pojętą integrację społeczną, kulturalną i tworzenie więzi międzypokoleniowej. - To często także opieką nad innym seniorem, który np. z powodów zdrowotnych nie może dotrzeć na zajęcia - zauważył Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał, że od 2014 roku działa Program "Aktywność Społeczna Osób Starszych" (ASOS), przygotowany na lata 2014-2020 przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej; jest on jednym z filarów polityki senioralnej rządu. Jego budżet to 280 mln zł. Te pieniądze przeznaczone są na wsparcie m.in. działalności Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Uniwersytety Trzeciego Wieku to przedsięwzięcia edukacyjne dla seniorów, którzy uczestniczą w zajęciach o charakterze oświatowo-kulturalnym, organizowanych przez uczelnie wyższe lub powołane w tym celu stowarzyszenia. Chodzi nie tylko o rozwijanie zainteresowań i aktywne spędzanie czasu, ale i o upowszechnianie zdrowego trybu życia. W Polsce działa ponad 500 UTW; zrzeszają ok. 150 tys. osób. Ruch obchodzi właśnie 40-lecie.

Maria Kanior, szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnowie mówiła podczas ogólnopolskiej inauguracji roku akademickiego, że rozpoczęciu zajęć towarzyszą "specjalne emocje i najlepsze uczucia". - Cieszmy się, wszak jesteśmy młodzi - podkreśliła.

Według niej w mieście tym działalność prosenioralna jest ponadprzeciętnie rozwinięta i stanowi swoisty fenomen. Jak przypomniała, 9 lat temu z całkowicie oddolnej inicjatywy powstał w Tarnowie Uniwersytet Trzeciego Wieku, a następnie inne przedsięwzięcia, które obecnie skupiają kilkuset ludzi, którzy próbują zmieniać i edukować seniorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.