UOKiK, policja, ZUS i KRUS ruszają z akcją informacyjną dla seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 listopada 2018 10:25


UOKiK, policja, ZUS i KRUS ruszają z akcją informacyjną dla seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ostrzeganie seniorów przed nieuczciwymi praktykami ma na celu akcja informacyjna, w której sprawie porozumieli się w poniedziałek (27 listopada) szefowie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, komendy głównej policji, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Jak informuje UOKiK w komunikacie, konsumenci z najstarszej grupy społeczeństwa są najczęściej narażeni na nieuczciwe praktyki podczas sprzedaży na prezentacjach, a także w czasie wizyt akwizytorów, którzy często zapraszają ich na, rzekomo bezpłatne, pokazy. Ich rzeczywistym celem jest sprzedaż drogich produktów lub usług, np. urządzeń kuchennych, pościeli czy pakietów medycznych. Innym takim działaniem niezgodnym z prawem jest podszywanie się przez przedstawicieli handlowych np. pod dotychczasowego dostawcę usług telekomunikacyjnych i energii. Eleganccy akwizytorzy obiecują niższe rachunki i podsuwają papiery do podpisania. Później okazuje się, że nieświadomi seniorzy podpisują niekorzystne dla siebie umowy.

W związku z tym przedstawiciele UOKiK wraz z przedstawicielami KGP, ZUS-em i KRUS-em podpisali w poniedziałek porozumienie o organizacji wspólnej akcji informacyjnej. Ma ona ostrzegać seniorów przed nieuczciwymi praktykami i przypominać o przysługujących im prawach, w tym możliwości rezygnacji - w ciągu 14 dni - z umowy podpisanej we własnym domu lub na pokazie.

W ramach akcji do konsumentów ma trafić ponad 350 tys. ulotek przygotowanych przez UOKiK, a dystrybuowanych przez policję, ZUS i KRUS. Rozdawane będą podczas spotkań partnerskich instytucji z seniorami. Ponadto w siedzibach ZUS-u i KRUS-u pojawi się ponad 3 tys. plakatów informacyjnych.

Jak podkreślił prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie prasowym, "urząd prowadzi wiele postępowań i wydaje decyzje dotyczące sprzedaży na pokazach lub podczas wizyt w domach konsumentów". Dodał, że UOKiK zaproponował "zmiany prawne, które mają ograniczyć nieuczciwe działania. Edukujemy również konsumentów w zakresie ich praw i przestrzegamy przed nieuczciwymi praktykami".

Zdaniem Niechciała "kampania ta zwiększy świadomość seniorów na rynku".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR