Urzędnik z ZUS będzie mógł zabrać emeryturę "praktycznie w każdym przypadku"?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Seniora   09 czerwca 2016 16:42


Urzędnik z ZUS będzie mógł zabrać emeryturę "praktycznie w każdym przypadku"? Senacki projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS daje urzędnikom ZUS uprawnienia niebezpieczne dla emerytów. Fot. Tax Credits/Flickr.com (CC BY 2.0)

Senacki projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych daje urzędnikowi ZUS narzędzie wstrzymujące wypłatę emerytury - alarmuje Rzeczpospolita. Stanie się tak wówczas, gdy uzna on, że do przyznania świadczenia doszło w wyniku przestępstwa - a takie domniemanie może się pojawić praktycznie w każdym przypadku.

Senat w najnowszej wersji projektu proponuje, aby zmiana decyzji ZUS dotycząca przyznania świadczenia była możliwa maksymalnie przez dziesięć lat od jej wydania, ale w najpoważniejszych przypadkach - gdy wydano ją na podstawie sfałszowanych dowodów lub w wyniku przestępstwa. Gdy natomiast pojawiły się nowe istotne dowody w sprawie, zmiana decyzji miałaby być możliwa tylko przez pięć lat. Przez trzy lata ZUS mógłby zmieniać decyzje, gdyby dopatrzył się w nich własnego błędu.

Problem w tym, że przy okazji senatorowie chcą dopisać do ustawy nowe uprawnienie dla pracowników ZUS. Uchylenie lub zmiana decyzji o przyznaniu emerytury czy renty miałyby być możliwe także przed stwierdzeniem sfałszowania dowodu lub popełnienia przestępstwa orzeczeniem sądu lub innego organu, jeżeli sfałszowanie dowodu lub popełnienie przestępstwa jest oczywiste, a uchylenie lub zmiana decyzji są niezbędne dla zapobieżenia poważnej szkodzie da interesu publicznego.

Waldemar Urbanowicz, adwokat w kancelarii Gujski Zdebiak tłumaczy na łamach Rzeczpospolitej, że te przepisy powinny być bezwzględnie doprecyzowane, gdyż w przeciwnym razie urzędnik ZUS będzie mógł praktycznie w każdym przypadku stwierdzić, że popełnienie przestępstwa było oczywiste - i zabrać świadczenie.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.