"Ustawa dezubekizacyjna" ma być doprecyzowanaDziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora - 05 grudnia 2016 14:34


W czasie prac komisji sejmowej nastąpi doprecyzowanie przepisu zawierającego katalog jednostek podległych Służbie Bezpieczeństwa - zapowiedział minister Błaszczak. W obecnym brzmieniu projektu ustawy obniżka pobieranych i przyszłych świadczeń obejmie wszystkich funkcjonariuszy, którzy chociaż jeden dzień przepracowali w Służbie Bezpieczeństwa oraz w jednostkach jej podległych.

W czasie prac w komisji sejmowej posłowie mają doprecyzować projekt ustawy obniżającej wysokość rent i emerytur byłym funkcjonariuszom. Taką deklarację złożył Mariusz Błaszczak, minister MSWiA, w czasie pierwszego czytania rządowego projektu ustawy - informuje Dziennik Gazeta Prawna i dodaje, że gdyby ustawa weszła w życie w obecnym brzmieniu, ze swoją emeryturą lub rentą musieliby się pożegnać milicjanci i część strażaków.

Kontrowersyjne przepisy projektu ustawy umożliwiają obniżenie wysokości świadczeń wszystkim słuchaczom szkół uznanych przez Instytut Pamięci Narodowej za esbeckie. Na czarnej liście znalazła się m.in. Akademia Spraw Wewnętrznych, Centrum Wyszkolenia MSW i Wyższa Szkoła Oficerska MSW w Legionowie.

Obniżka grozi także osobom, które służyły w jednostkach MON, w tym w Wojskowej Służbie Wewnętrznej i Wojskach Ochrony Pogranicza. I to wywołało protesty związków zawodowych służb mundurowych.

Więcej: www.gazetaprawna.pl