Ustawa oddzielająca dzieci od starszych przeszła przez Senat. Są głównie drobne poprawki

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   04 sierpnia 2016 16:48


Ustawa oddzielająca dzieci od starszych przeszła przez Senat. Są głównie drobne poprawki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dom dziecka nie może być w jednym budynku z m.in. z domem pomocy społecznej, zakładem opiekuńczo-leczniczym czy hospicjum - przewiduje ustawa o pieczy zastępczej. Senat wprowadził do niej w czwartek (4 sierpnia) jedynie kilka poprawek, głównie o charakterze porządkującym.

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - uchwalona przez Sejm 22 lipca - ma poprawić rozwiązania dotyczące funkcjonowania placówek działających w tym obszarze. Z jednej strony przywraca zniesioną niedawno możliwość obsługi administracyjnej kilku placówek przez jeden organ, z drugiej - zabrania łączenia określonych placówek w jednym budynku i na jednym terenie.

Nowela wprowadza zakaz umieszczania, poza pewnymi wyjątkami, placówek opiekuńczo-wychowawczych na jednej nieruchomości gruntowej i w jednym budynku z izbami wytrzeźwień oraz zapewniającymi całodobową opiekę: ośrodkami pomocy społecznej, jednostkami organizacyjnymi wymiaru sprawiedliwości, młodzieżowymi ośrodkami wychowawczymi, ośrodkami wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, hospicjami i zakładami opiekuńczo-leczniczymi.

Czytaj więcej: Ustawa, która oddzieli dzieci od osób starszych? Sejm przyjął kontrowersyjne prawo

Jedna z poprawek przyjętych przez Senat przewiduje, że wojewoda mógłby zezwolić na funkcjonowanie na jednej nieruchomości gruntowej więcej niż jednej placówki opiekuńczo-wychowawczej do 14 dzieci, "uwzględniając specyfikę i zadania tych placówek oraz potrzeby środowiska lokalnego".

- Przedstawiciele samorządu zwrócili naszą uwagę na to, żeby zastanowić się, czy pod takim warunkiem, że wojewoda wydaje zgodę, byłaby możliwość łączenia w jednym budynku, jak i w nieruchomości gruntowej, regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej i interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego - bo o to w istocie chodziło przedstawicielom samorządów. (...) Przeanalizowaliśmy to i przychylamy się do tego, aby tego rodzaju rozwiązanie zastosować. Przychylamy się również do tego, żeby konsekwentnie - ponieważ w tej chwili jest możliwość połączenia dwóch domów dziecka w jednym budynku za zgodą wojewody - rozciągnąć takie rozwiązania także co do jednej nieruchomości - tłumaczył podczas środowej debaty w Senacie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

Zapowiedział, że resort przewiduje wystosowanie do wszystkich wojewodów pism, w których będzie uczulać, żeby rozważnie podejmowali decyzje dotyczące odstąpienia od ogólnej reguły przyspieszania procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej. Chodzi o to, by - jak mówił - dzieci, które często są po przejściach, nie były dodatkowo narażane na stres.

- Przewidujemy, że jeżeli we wrześniu Sejm zajmie się omawianą ustawą, to we wrześniu takie pismo wyślemy, a na początku przyszłego roku będziemy prosić wojewodów o sprawozdawczość, ile takich zgód wydali, i będziemy analizowali, czy one są wydane zgodnie z duchem ustawy - zapowiedział minister.

Ustawa pozwoli działać na dotychczasowych zasadach centrom administracyjnym do obsługi placówek wsparcia dziennego i jednostek instytucjonalnej pieczy zastępczej, które miały działać tylko do końca tego roku. Jak przekonywali wnioskodawcy, o zmianę taką wnioskowały samorządy.

Ustawa ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia. Teraz trafi do ponownie do Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR