UTW: ostatnie lata to przełom w polityce senioralnej

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 grudnia 2015 15:37


UTW: ostatnie lata to przełom w polityce senioralnej Na zdj. Krystyna Lewkowicz - Koordynator Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku Fot. Paweł Pawłowski PTWP

Ostatnie lata były przełomowe w polityce senioralnej w Polsce - ocenili uczestnicy IV Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku, zorganizowanej w poniedziałek (14 grudnia) w Sejmie. Przypominali uchwalone w 2015 r. ustawy: o osobach starszych i o zdrowiu publicznym.

- Uniwersytety Trzeciego Wieku to jeden z najlepszych polskich towarów eksportowych - mówiła wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), otwierając konferencję. Dodała, że Polacy mogą być dumni z działalności UTW, które aktywizują już tysiące starszych osób.

Prezes Fundacji "Ogólnopolskie Porozumienie UTW" Krystyna Lewkowicz powiedziała, że wszystkie programy, jakie Fundacja przedstawiała podczas ubiegłorocznych konferencji, były realizowane. - To jest nasz wielki wspólny sukces i nasza siła - dodała.

Co zrobiono, co trzeba zrobić
- Ostatnie cztery lata to niespotykany w skali ostatnich 26 lat rozwój polityki senioralnej rozumianej jako tworzenie warunków na rzecz godnego, zdrowego i aktywnego starzenia się - mówił przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku poseł Michał Szczerba (PO).

Uczestnicy konferencji podkreślali wagę uchwalonych w ostatnim roku ustaw: o osobach starszych oraz o zdrowiu publicznym. Przewodnicząca komisji polityki senioralnej Małgorzata Zwiercan (Kukiz 15') zaznaczyła jednak, że ustawy te nie rozwiązują wszystkich problemów osób starszych i należy m.in. określić potrzebne zmiany w prawie w odniesieniu do tej grupy społeczeństwa.

Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Sylwia Spurek mówiła, że ochrona praw osób starszych jest jednym z priorytetów biura RPO. Zwróciła uwagę m.in. na konieczność zapewnienia osobom starszym prawa do decydowania o własnym życiu oraz prawa do aktywności.

Mówiła też o potrzebie realizacji Międzynarodowego planu działania w kwestii starzenia się społeczeństw przyjętego w Madrycie w 2002 roku. Dodała, że kilka lat temu pojawił się pomysł, by zasady planu madryckiego były podstawą międzynarodowej konwencji o prawach osób starszych. Spurek oceniła, że opracowanie takiej konwencji "byłoby ze wszech miar wskazane" i zapowiedziała, że RPO zwróci się do MRPiPS z prośbą o przedstawienie stanowiska rządu w tej sprawie.

Nie marginalizować starszych
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska podkreśliła, że tworząc politykę senioralną, należy pamiętać o zróżnicowanych potrzebach osób starszych, o potrzebie kształtowania prawidłowych relacji międzypokoleniowych i zapobieganiu społecznej marginalizacji osób starszych.

Z kolei minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w liście skierowanym do uczestników konferencji zapewniał, że będzie współtworzył taką politykę senioralną, "której celem jest poprawa jakości życia osób starszych i stworzenie warunków do zdrowego i aktywnego starzenia się". Dodał, że w resorcie podejmowane są działania mające na celu poprawę dostępu do farmakoterapii poprzez wprowadzenie listy bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, powołując się na raporty NIK, mówił, że osoby powyżej 50. roku życia nie otrzymują skutecznej pomocy w aktywizacji zawodowej. Przypomniał też wyniki kontroli, która wykazała, że w Polsce brakuje lekarzy geriatrów oraz specjalistycznych poradni i oddziałów dla osób starszych.

W Polsce istnieje ok. 520 UTW, które mają w sumie ponad 150 tys. słuchaczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.