W bibliotece wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp. otwarto Klub Senior PlusPAP/Rynek Zdrowia - 04 lutego 2019 12:01


W Gorzowie Wielkopolskim otwarto w poniedziałek (4 lutego) Klub Senior Plus. Powstał on dzięki dotacji w wysokości 150 tys. zł z rządowego programu Senior+ i porozumieniu z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną, w której został ulokowany.

- To bardzo dobre rozwiązanie, bo wykorzystuje tę bardzo dobrą infrastrukturę, dobrą lokalizację. Ożywia też ten budynek, który może w pozostałych częściach być przez osoby starsze wykorzystywany - powiedziała podczas uroczystości minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Dodała, że żałuje, że Gorzów nie wykorzystał części dotacji na dom seniora. Miasto otrzymało środki, ale zrezygnowało z nich, gdyż remont zabytkowego budynku, który częściowo miał zostać wykorzystany na ten cel, okazał się znacznie droższy niż początkowo zakładano.

Minister ma nadzieję, że w Gorzowie powstanie dom seniora, ponieważ potrzeby osób starszych są coraz większe. - Jest to związane z tym, że społeczeństwo polskie, w tym również gorzowskie starzeje się niezwykle szybko, a chcemy zachować tę aktywność w różnych obszarach jak najdłużej - powiedziała Rafalska.

Minister przekazała, że z rządowego programu (Senior+) najczęściej korzystają mniejsze samorządy niemające jakiejkolwiek oferty dla osób starszych. W jej ocenie lepsza sytuacja jest w większych miastach, gdzie siłą rzeczy jest więcej propozycji spędzania wolnego czasu przez seniorów.

- To wyjątkowy dzień dla naszych seniorów, bo dzięki wsparciu rządowemu (…) możemy otworzyć piękny klub seniora. To miejsce, w którym seniorzy, a jest to dzisiaj potężna grupa gorzowian - blisko dwudziestotysięczna, będą mieli swoje miejsce. Będą tutaj spędzać swój wolny czas, będą ten czas animować - powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

- Bardzo się cieszę. Będę sama tu od czasu do czasu wpadała. Kto wie, może stanę się uczestnikiem jak już przejdę na zasłużoną emeryturę - zakończyła minister Rafalska.

Na zlecenie miasta klub prowadzi Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, która wygrała konkurs na to zadanie. W całej diecezji Caritas ma 15 placówek, w których organizuje zajęcia dla osób starszych.

- Chcemy zaprosić seniorów do takiego aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, ale też i do tego dzielenia się swoją mądrością i doświadczeniem. Papież Franciszek cały czas powtarza, że babcia, dziadek - to jest niesamowita mądrość życiowa, z której warto korzystać, a chcemy to też połączyć z wolontariatem młodzieżowym, który mamy bardzo fajnie i sensownie rozwinięty. Więc myślę, że tutaj i seniorzy mają dużo do dodania młodzieży i młodzież seniorom - powiedział dyr. Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Stanisław Podfigórny.

Klub seniora mieści się w jednym z przestronnych pomieszczeń na parterze biblioteki wojewódzkiej. Działać będzie od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie. W tym czasie 15 gorzowskich seniorów będzie mogło skorzystać z szerokiej oferty placówki, która ma uwzględniać ich oczekiwania i zainteresowania.

- Jestem pierwszy raz, dlatego jest mi trudno powiedzieć, czego oczkuję. Liczę, że będzie tu okazja do spotkania się z moimi rówieśnikami, może będą jakieś ciekawe zajęcia, możliwość wspólnych wyjść - powiedziała Zofia Sajkowska, która zapisała się klubu.

W ramach klubu przewiduje się organizację zajęć ruchowych, edukacyjnych czy kulturalno-oświatowych. Oferta będzie uwzględniała również wyjścia do obiektów kulturalnych, sportowych czy rozrywkowych.

- Wychodzę z domu, bo bardzo lubię, kocham ludzi. Chodziłam na Uniwersytet Trzeciego Wieku 16 lat, przerwałam i teraz się zapisałam tutaj. Jestem dobrej myśli. Na pewno będzie piękna organizacja. Na pewno będą wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi. Należę do Klubu Pioniera Gorzowa i Gorzów jest mi bardzo bliski - powiedziała Józefa Barbara Badecka-Grzesiowska.

Podczas uroczystości wojewoda lubuski Władysław Dajczak podziękował lubuskim samorządowcom za korzystanie z możliwości tworzenia placówek dla seniorów, jakie stwarzają rządowe programy.

- W województwie lubuskim mamy już 19 takich miejsc, tzn. jest 9 domów seniora, jest 10 klubów seniora - 553 miejsca. W tym roku kolejne 10 samorządów aplikuje w tym programie (Senior+ - PAP), kolejnych kilkaset miejsce będzie do tych wspaniałych warunków dla seniorów dołączone - powiedział wojewoda.