W bibliotece wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp. otwarto Klub Senior Plus

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia   04 lutego 2019 12:01


W bibliotece wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp. otwarto Klub Senior Plus Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Gorzowie Wielkopolskim otwarto w poniedziałek (4 lutego) Klub Senior Plus. Powstał on dzięki dotacji w wysokości 150 tys. zł z rządowego programu Senior+ i porozumieniu z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną, w której został ulokowany.

- To bardzo dobre rozwiązanie, bo wykorzystuje tę bardzo dobrą infrastrukturę, dobrą lokalizację. Ożywia też ten budynek, który może w pozostałych częściach być przez osoby starsze wykorzystywany - powiedziała podczas uroczystości minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Dodała, że żałuje, że Gorzów nie wykorzystał części dotacji na dom seniora. Miasto otrzymało środki, ale zrezygnowało z nich, gdyż remont zabytkowego budynku, który częściowo miał zostać wykorzystany na ten cel, okazał się znacznie droższy niż początkowo zakładano.

Minister ma nadzieję, że w Gorzowie powstanie dom seniora, ponieważ potrzeby osób starszych są coraz większe. - Jest to związane z tym, że społeczeństwo polskie, w tym również gorzowskie starzeje się niezwykle szybko, a chcemy zachować tę aktywność w różnych obszarach jak najdłużej - powiedziała Rafalska.

Minister przekazała, że z rządowego programu (Senior+) najczęściej korzystają mniejsze samorządy niemające jakiejkolwiek oferty dla osób starszych. W jej ocenie lepsza sytuacja jest w większych miastach, gdzie siłą rzeczy jest więcej propozycji spędzania wolnego czasu przez seniorów.

- To wyjątkowy dzień dla naszych seniorów, bo dzięki wsparciu rządowemu (…) możemy otworzyć piękny klub seniora. To miejsce, w którym seniorzy, a jest to dzisiaj potężna grupa gorzowian - blisko dwudziestotysięczna, będą mieli swoje miejsce. Będą tutaj spędzać swój wolny czas, będą ten czas animować - powiedział prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

- Bardzo się cieszę. Będę sama tu od czasu do czasu wpadała. Kto wie, może stanę się uczestnikiem jak już przejdę na zasłużoną emeryturę - zakończyła minister Rafalska.

Na zlecenie miasta klub prowadzi Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, która wygrała konkurs na to zadanie. W całej diecezji Caritas ma 15 placówek, w których organizuje zajęcia dla osób starszych.

- Chcemy zaprosić seniorów do takiego aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, ale też i do tego dzielenia się swoją mądrością i doświadczeniem. Papież Franciszek cały czas powtarza, że babcia, dziadek - to jest niesamowita mądrość życiowa, z której warto korzystać, a chcemy to też połączyć z wolontariatem młodzieżowym, który mamy bardzo fajnie i sensownie rozwinięty. Więc myślę, że tutaj i seniorzy mają dużo do dodania młodzieży i młodzież seniorom - powiedział dyr. Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Stanisław Podfigórny.

Klub seniora mieści się w jednym z przestronnych pomieszczeń na parterze biblioteki wojewódzkiej. Działać będzie od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie. W tym czasie 15 gorzowskich seniorów będzie mogło skorzystać z szerokiej oferty placówki, która ma uwzględniać ich oczekiwania i zainteresowania.

- Jestem pierwszy raz, dlatego jest mi trudno powiedzieć, czego oczkuję. Liczę, że będzie tu okazja do spotkania się z moimi rówieśnikami, może będą jakieś ciekawe zajęcia, możliwość wspólnych wyjść - powiedziała Zofia Sajkowska, która zapisała się klubu.

W ramach klubu przewiduje się organizację zajęć ruchowych, edukacyjnych czy kulturalno-oświatowych. Oferta będzie uwzględniała również wyjścia do obiektów kulturalnych, sportowych czy rozrywkowych.

- Wychodzę z domu, bo bardzo lubię, kocham ludzi. Chodziłam na Uniwersytet Trzeciego Wieku 16 lat, przerwałam i teraz się zapisałam tutaj. Jestem dobrej myśli. Na pewno będzie piękna organizacja. Na pewno będą wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi. Należę do Klubu Pioniera Gorzowa i Gorzów jest mi bardzo bliski - powiedziała Józefa Barbara Badecka-Grzesiowska.

Podczas uroczystości wojewoda lubuski Władysław Dajczak podziękował lubuskim samorządowcom za korzystanie z możliwości tworzenia placówek dla seniorów, jakie stwarzają rządowe programy.

- W województwie lubuskim mamy już 19 takich miejsc, tzn. jest 9 domów seniora, jest 10 klubów seniora - 553 miejsca. W tym roku kolejne 10 samorządów aplikuje w tym programie (Senior+ - PAP), kolejnych kilkaset miejsce będzie do tych wspaniałych warunków dla seniorów dołączone - powiedział wojewoda.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR