W Gdańsku powstanie Senioralna Rada Miasta
Autor: PAP/Rynek Seniora   14 lutego 2018 09:00

W Gdańsku jesienią powstanie 34-osobowa Senioralna Rada Miasta. Ma to być organ o charakterze opiniotwórczo-inicjatywnym. W mieście liczącym prawie 435 tys. mieszkańców jest ponad 120 tys. osób, które przekroczyły 60. rok życia.

- Senioralna Rada Miasta (SRM) to efekt naszej konsekwentnej polityki wobec seniorów. Przypomnę, że już w 2007 r. powstała Gdańska Rada ds. seniorów, a cztery lata później powołany został pełnomocnik ds. seniorów - powiedział we wtorek (13 lutego) na konferencji prasowej, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk.

Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia w RMG Beata Dunajewska (Platforma Obywatelska) przyznała, że pomysł powstania Senioralnej Rady Miasta jest odpowiedzią klubu PO na apel środowiska seniorów w mieście.

- Do podstawowych zadań Senioralnej Rady Miasta będzie należało dbanie o wizerunek społeczny seniorów, aktywność obywatelską seniorów, integrację i wsparcie społeczne seniorów, profilaktykę i promocję zdrowia wśród najstarszych mieszkańców, kulturę i czas wolny oraz bezpieczeństwo seniorów - wyjaśniła radna PO.

Projekt uchwały intencyjnej o powołaniu SRM ma trafić na sesję Rady Miasta Gdańska 29 marca. Uprawnienia Senioralnej Rady Miasta, sposób jej wyboru, granicę wieku członków tego gremium (60 czy 65+?) zostaną ustalone w ramach konsultacji społecznych przewidzianych na kwiecień i maj tego roku. 28 czerwca Rada Miasta Gdańska ma przyjąć uchwałę o powołaniu SRM wraz z jej statutem.

Według wstępnych propozycji, kandydatów do SRM będą mogły zgłaszać organizacje pozarządowe, kluby seniora, rady dzielnic, radni Gdańska z danego obwodu wyborczego w liczbie minimum trzech oraz grupa inicjatywna, reprezentująca co najmniej 50 mieszkańców.

Wybory mają się odbyć w oparciu o te same okręgi wyborcze jak przy wyborach do Rady Miasta Gdańska, ale podział mandatów będzie oparty na przeliczniku demograficznym tj. liczbie osób w wieku senioralnym mieszkających w danym okręgu.

Kadencja SRM ma trwać dwa lata, jej członkowie będą wypełniali swoje funkcje społecznie.

Według stanu na 31 marzec 2017 r. w Gdańsku mieszka 434 607 osób. W grupie 60 lat i więcej jest 120 303 osoby, a 65 lat i więcej 87 235 osób. Mieszkańców, którzy mają ponad 100 lat i więcej jest 52 (45 kobiet i 7 mężczyzn). Prognozy demograficzne wskazują, że liczba osób w wieku senioralnym w Gdańsku będzie rosnąć.

W Radzie Miasta Gdańska zasiada 22 radnych PO i 12 radnych PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje