W Gdańsku powstanie Senioralna Rada Miasta
Autor: PAP/Rynek Seniora   14 lutego 2018 09:00

W Gdańsku jesienią powstanie 34-osobowa Senioralna Rada Miasta. Ma to być organ o charakterze opiniotwórczo-inicjatywnym. W mieście liczącym prawie 435 tys. mieszkańców jest ponad 120 tys. osób, które przekroczyły 60. rok życia.

- Senioralna Rada Miasta (SRM) to efekt naszej konsekwentnej polityki wobec seniorów. Przypomnę, że już w 2007 r. powstała Gdańska Rada ds. seniorów, a cztery lata później powołany został pełnomocnik ds. seniorów - powiedział we wtorek (13 lutego) na konferencji prasowej, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk.

Przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia w RMG Beata Dunajewska (Platforma Obywatelska) przyznała, że pomysł powstania Senioralnej Rady Miasta jest odpowiedzią klubu PO na apel środowiska seniorów w mieście.

- Do podstawowych zadań Senioralnej Rady Miasta będzie należało dbanie o wizerunek społeczny seniorów, aktywność obywatelską seniorów, integrację i wsparcie społeczne seniorów, profilaktykę i promocję zdrowia wśród najstarszych mieszkańców, kulturę i czas wolny oraz bezpieczeństwo seniorów - wyjaśniła radna PO.

Projekt uchwały intencyjnej o powołaniu SRM ma trafić na sesję Rady Miasta Gdańska 29 marca. Uprawnienia Senioralnej Rady Miasta, sposób jej wyboru, granicę wieku członków tego gremium (60 czy 65+?) zostaną ustalone w ramach konsultacji społecznych przewidzianych na kwiecień i maj tego roku. 28 czerwca Rada Miasta Gdańska ma przyjąć uchwałę o powołaniu SRM wraz z jej statutem.

Według wstępnych propozycji, kandydatów do SRM będą mogły zgłaszać organizacje pozarządowe, kluby seniora, rady dzielnic, radni Gdańska z danego obwodu wyborczego w liczbie minimum trzech oraz grupa inicjatywna, reprezentująca co najmniej 50 mieszkańców.

Wybory mają się odbyć w oparciu o te same okręgi wyborcze jak przy wyborach do Rady Miasta Gdańska, ale podział mandatów będzie oparty na przeliczniku demograficznym tj. liczbie osób w wieku senioralnym mieszkających w danym okręgu.

Kadencja SRM ma trwać dwa lata, jej członkowie będą wypełniali swoje funkcje społecznie.

Według stanu na 31 marzec 2017 r. w Gdańsku mieszka 434 607 osób. W grupie 60 lat i więcej jest 120 303 osoby, a 65 lat i więcej 87 235 osób. Mieszkańców, którzy mają ponad 100 lat i więcej jest 52 (45 kobiet i 7 mężczyzn). Prognozy demograficzne wskazują, że liczba osób w wieku senioralnym w Gdańsku będzie rosnąć.

W Radzie Miasta Gdańska zasiada 22 radnych PO i 12 radnych PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR