W Katowicach pożegnano 25 osób, które przekazały swoje ciała nauce

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 maja 2018 13:15


W Katowicach pożegnano 25 osób, które przekazały swoje ciała nauce Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uroczystość pożegnania 25 zmarłych osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki, odbyła się w sobotę (12 maja) w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Po 15 latach programu świadomej donacji zwłok, uczelnia dysponuje dziś 1,8 tys. zgłoszeń takich darczyńców.

W sobotniej, 15. już takiej uroczystości pożegnania akademickiego donatorów w reprezentacyjnej auli Uniwersytetu w Katowicach-Ligocie uczestniczyli m.in. krewni darczyńców, lekarze i naukowcy, a także liczni studenci.

Uroczystość odbywa się corocznie pod koniec roku akademickiego, kiedy studenci kończą zajęcia sekcyjne z anatomii i uczą się do egzaminu. Studenci przygotowują wieńce, znicze, przemówienia i wraz z rodzinami stają przy urnach. To moment na refleksję, że uczyli się nie dzięki preparatowi, lecz człowiekowi, który złożył swój dar w imię życia innych ludzi.

Jak podkreślił kierownik katedry Anatomii Prawidłowej uczelni prof. Grzegorz Bajor, pożegnanie to forma uczczenia i upamiętnienia ostatniej woli darczyńców.

- Podjęli oni bardzo odważną decyzję - przekazania swojego ciała po śmierci dla celów poznawczych i dydaktycznych. Bez ich decyzji, proces nauczania anatomii człowieka byłby dla studentów ubogi i oderwany od rzeczywistości - mówił prof. Bajor.

- Dla mnie oddanie własnego ciała na cele naukowe i dydaktyczne jest wyrazem najwyższego szacunku i najwyższej miłości do innych ludzi - zaznaczyła prorektor ds. studiów i studentów Uniwersytetu prof. Joanna Lewin-Kowalik.

- Horacy powiedział "Nie wszystek umrę" i oni tego dokonali. Nie umarli, ponieważ pamięć o nich, wiedza, jaka z ich poświęcenia wynika, pozostanie na długie lata - wskazała.

Przedstawiciele uczelni akcentują, że próby uczenia studentów anatomii za pomocą atlasów anatomicznych czy uczenie się jedynie na modelach anatomicznych zawsze skutkowały obniżeniem poziomu nauczania, a jednocześnie - obniżeniem poziomu zachowań etycznych studentów i lekarzy.

Uroczystość jest ważną częścią programu świadomej donacji zwłok, który ma pomagać w informowaniu i pozyskiwaniu na rzecz uczelni donatorów - przy zagwarantowaniu właściwego traktowania ciała podczas wykonywania sekcji lub badań.

Aby wziąć udział w programie, należy poświadczyć notarialnie dwa egzemplarze aktu przekazania zwłok, po czym jeden dostarczyć uczelni. Uniwersytet dopełnia formalności, m.in. transportu zwłok i ich późniejszego pochówku, zgodnego z wyznaniem i życzeniem ofiarodawcy. Część donatorów zastrzega sobie anonimowość.

Prowadzony przez Katedrę i Zakład Anatomii Prawidłowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach program jest objęty Memoriałem im. o. Innocentego Marii Bocheńskiego. Ten zakonnik, profesor i myśliciel jako pierwszy postanowił, że jego ciało zostanie przekazane na cele naukowe.

Program ruszył w 2003 r., jako pierwszy taki w Polsce. W pierwszym jego roku spłynęło osiem deklaracji, obecnie uczelnia ma ich ok. 1,8 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR