
Wprowadzenie Kieleckiej Karty Seniora popierają kieleckie organizacje pozarządowe - Stowarzyszenie Homo Politicus (Uniwersytet Aktywnego Seniora) i Fundacja PEStka. Wspólnie przygotowali i zaprezentują radnym propozycję uchwały oraz regulaminu wprowadzenia karty aktywizującej i ułatwiającej egzystencję starszych osób w Kielcach - informuje serwis Radia Kielce.
Inicjatywę wspiera również Uniwersytet III Wieku oraz Michał Braun, wieloletni prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Kielcach.
Dokument miałby uprawniać starsze osoby do ulg i zniżek w wybranych instytucjach oraz firmach. Jak twierdzi w serwisie Radia Kielce Michał Braun, na razie chęć przystąpienia do programu zgłosiło 7 przedsiębiorców. To m.in. właściciele kawiarni, restauracji, czy zakładów fryzjerskich. Jego zdaniem miasto nie do końca wykorzystuje możliwości pomocy osobom 60+.
Inicjatorzy wprowadzenia w Kielcach karty seniora przygotowali już projekt uchwały rady miasta oraz regulamin karty.
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Marek Scelina przypomina, że z myślą o osobach starszych miasto wybudowało ponad 100 mieszkań chronionych dla 120 seniorów, a w planach są kolejne inwestycje. Dodaje, że w Kielcach działa 11 klubów seniora, a kolejny ma powstać na osiedlu Podkarczówka. Wspomina ponadto o trzech ośrodkach wsparcia dziennego dla chorych na alzheimera, uruchomieniu oddziału dla cierpiących na tę chorobę w domu pomocy społecznej przy ul. Jagiellońskiej, opłacaniu przez miasto usług opiekuńczych dla seniorów (dziennie korzysta z nich ok. 1500 osób) oraz darmowej komunikacji dla starszych mieszkańców.
W 2015 r. na politykę senioralną Kielce wydały ponad 31 mln zł.
Więcej: www.radio.kielce.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych