W Krakowie kolejne senioralia, będą wykłady i pokaz mody 50+

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Jacek Wykowski, Stowarzyszenie Manko/Rynek Seniora   26 września 2016 14:43


W Krakowie kolejne senioralia, będą wykłady i pokaz mody 50+ Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

III Ogólnopolskie Senioralia i Międzypokoleniówka na Barce Augusta odbędą się 8 października w Krakowie. Organizatorzy zaplanowali korowód, wykłady, występy artystyczne oraz pokaz kolekcji odzieży, którą zaprezentują modelki po pięćdziesiątce.

Wydarzenie ma być okazją do zaznaczenia obecności seniorów w przestrzeni publicznej i szansą na zmianę sposobu postrzegania osób starszych przez większość społeczeństwa. Uczestnicy senioralioów z całej Polski po mszy w Kościele Mariackim barwnym korowodem wyruszą z Rynku Głównego na teren Politechniki Krakowskiej, gdzie odbędzie się część wykładowo-artystyczna.

Główne tematy: zdrowy tryb życia i bezpieczeństwo
Wykłady będą poświęcone polityce senioralnej, aktywizacji osób starszych i zjawisku depresji. Potem prelekcje zostaną rozdzielone na dwa panele: „Zdrowy Tryb Życia” i „Bezpieczny senior”.

W ramach pierwszego z nich odbędą się wykłady dotyczące pielęgnacji cery w wieku 60+, prawidłowego oddychania, dbania o serce i muzykoterapii z użyciem gongów. Część „Bezpieczny senior” będzie poświecona bezpieczeństwu w przyjmowaniu leków, świadomości konsumenckiej, bezpiecznemu oszczędzaniu i działaniom zmniejszającym ryzyko wyłudzeń/kradzieży.

O godz. 16. finałem konkursu „Opowiedz Nam Swoją Historię” rozpocznie się część rozrywkowa senioraliów. Zostanie również rozstrzygnięty konkurs na najliczniejszą reprezentację organizacji seniorskiej podczas wydarzenia oraz odbędzie się loteria z nagrodami. Potem uczestnicy senioraliów będą mogli wziąć udział w senasie filmowym w kinie Paradox.

Impreza integracyjna i pokaz mody
III Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie będą także okazją do integracji międzypokoleniowej i zacierania granic między starszym a młodszym pokoleniem. Stanie się to dzięki Międzypokoleniówce na Barce Augusta, którą poprowadzi DJ Wika w towarzystwie młodego didżeja. Dodatkową atrakcją będzie pokaz mody dla seniorek, podczas którego dojrzałe modelki zaprezentują kreacje projektantki Igi Dymiel.

- Nasza przygoda rozpoczęła się od udziału w konkursie "Miss po 50ce" zorganizowanym przez fundację Katarzyny Czajki (Fundacja Miss po 50ce - red.). Jednym z elementów projektu były pokazy mody, które przyniosły nam wiele satysfakcji i spotkały się z przychylnym odbiorem projektantów mody, publiczności oraz mediów. Uświadomiło to nam, że istnieje miejsce na wybiegach dla nas kobiet dojrzałych, zadbanych i cieszących się życiem. Mamy do siebie dystans, nie liczymy zmarszczek, pokazujemy siebie jakie jesteśmy. Po prostu spełniamy swoje marzenia - tak o pokazach mody piszą ich pomysłodawczynie.

Z kolei organizatorzy całych senioraliów podkreślają, że chcą "nie tylko odkłamać stereotypowy wizerunek osoby starszej, ale przede wszystkim pokazać, że międzypokoleniowa nić porozumienia jest możliwa, bez względu na różnicę wieku, która nie powinna być przeszkodą w realizowaniu siebie, szukaniu nowych pasji i dobrej zabawie".

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu ASOS na lata 2014-2020. Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Manko i redakcja „Głosu Seniora” wraz z UTW Politechniki Krakowskiej w Centrum Pedagogiki i Psychologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR