W miastach potrzebujemy integracji i centrów opieki

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Seniora   23 czerwca 2016 12:41


W miastach potrzebujemy integracji i centrów opieki Prof. Lucyna Woźniak z UM w Łodzi przestrzega przed tworzeniem enklaw ludzi starszych. Fot. Thomas8047/Flickr.com (CC BY 2.0)

W naszym kraju nie korzysta się z ogromnego potencjału społecznego, jaki stanowią osoby starsze - twierdzi na łamach Dziennika Łódzkiego prof. Lucyna Woźniak, prorektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Podkreśla, że z jednej strony są liczne miejsca, w których brakuje ludzi, a z drugiej wiele samotnych osób rozpaczliwie szuka kontaktów międzyludzkich i jedyną możliwość ich nawiązania znajduje... w kolejce do lekarza.

Prof. Lucyna Woźniak oraz UM w Łodzi od kilku lat zajmują się aktywnym i zdrowym starzeniem.

Ekspertka zwraca uwagę, że w Polsce brakuje kontaktów międzypokoleniowych, które mogłyby skutecznie aktywizować emerytów.

Jako pozytywny przykład podaje rozwiązanie w jednej z angielskich gmin, w której pracuje wielu Polaków i - siłą rzeczy - są tam także starsze osoby, które przyjechały razem z nimi. Profesor tłumaczy, że w związku z brakami opiekunek w przedszkolach zaproszono polskie babcie i dziadków jako dodatkowych opiekunów, mimo że nie mają kwalifikacji pedagogicznych i zwykle nie znają dobrze angielskiego. Finalnie okazało się, że doskonale wywiązują się z powierzonych zadań.

Prof. Lucyna Woźniak zwraca uwagę, że w Polsce konieczne jest wytworzenie mechanizmów współpracy między różnymi grupami wiekowymi po to, by nie tworzyć enklaw ludzi starszych - a takie istnieją m. in. w wielu miejscach Łodzi.

Podkreśla, że plany rewitalizacji miasta powinny uwzględniać nie tylko rewitalizację strukturalną, ale też społeczną. Według ekspertki konieczne jest tworzenie w przestrzeni miejskiej nowych funkcji, np. centrów opieki koordynowanej, gdzie senior będzie mógł przyjść, porozmawiać ze znajomymi, przeczytać prasę, ale też opłacić rachunki, uzyskać poradę prawnika, dietetyka lub po prostu kogoś, kto mu doradzi w podstawowych sprawach życiowych.

Więcej: www.dzienniklodzki.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.