W Olsztynie rusza "telefon życzliwości" dla seniorów
Autor: DK, PAP/Rynek Seniora   28 kwietnia 2015 15:30

W środę, 29 kwietnia, rozpoczynają pracę wolontariusze skupieni wokół olsztyńskiego telefonu życzliwości dla seniora. Udzielą pomocy psychologicznej oraz prawnej lub poinformują i doradzą, jak załatwić urzędowe sprawy.

Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz "w Olsztynie mieszka 42 tysiące seniorów czyli osób, które mają więcej niż 60 lat z tego 22 tysiące to kobiety. W mieście jest 27 domów pomocy społecznej - rodzinnych, środowiskowych, dziennych, z których korzystają seniorzy. Na pewno jesteśmy liderem pod tym względem w Polsce, ale nie wyczerpaliśmy jeszcze wszystkich możliwości wspierania osób starszych".

Dzwoniąc pod numer 89 522 28 20 starsi mieszkańcy Olsztyna będą mogli porozmawiać nie tylko z fachowcem, ale jednocześnie z kimś, kto rozumie osobę po drugiej stronie, ma dla niej wiele życzliwości i cierpliwości.

- Seniorzy uzyskają wsparcie psychologiczne lub tzw. pomoc obywatelską, czyli informację, jak załatwić różne sprawy w urzędach, jak korzystać z udogodnień oferowanych przez miasto czy fundacje i organizacje twórcze - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Telefon życzliwości" oparty jest na zasadzie samopomocy i zakłada wykorzystanie potencjału samych seniorów. W projekt zaangażowali się wolontariusze z pokolenia 60+. Telefon będzie czynny w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 13:30-15:30.

Mecenas Andrzej Domański, który będzie dyżurował przy telefonie zadeklarował, że udzieli niezbędnych informacji dotyczących różnych kwestii prawnych. - Problemy prawne, po tych związanych ze zdrowiem są drugimi, jakie trapią wszystkich ludzi, w tym i seniorów - wskazał.

Ponadto już wkrótce seniorzy z Olsztyna otrzymają tzw. koperty życia. Będą mogli w nich przechowywać najważniejsze informacje dotyczące swojego stanu zdrowia, min. przyjmowanych lekach, alergiach i uczuleniach na leki, kontaktach do najbliższej rodziny lub opiekunów.

- W kopercie życia powinny się znaleźć wszystkie te dane, które mogą być potrzebne ratownikom medycznym na wypadek konieczności udzielenia pomocy osobie potrzebującej - mówi Ewa Bertrand-Zbierska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.

Wypełnioną kartę informacyjną w plastikowej kopercie należy umieścić w lodówce, a na lodówce należy przykleić naklejkę „Koperta Życia”. O „Kopercie Życia” zostaną poinformowani ratownicy pogotowia, pielęgniarki i lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w Olsztynie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.