W Opolu będą koordynować politykę senioralną
Autor: MK/Rynek Seniora   02 kwietnia 2015 08:29

Stworzenie mieszkań chronionych oraz domu dziennego pobytu, nowa Rada Seniorów i strategia poświęcona polityce senioralnej oraz program profilaktyczny adresowany do osób powyżej 65. r. ż. - to najbliższe plany Opola dotyczące starszych mieszkańców tego miasta. W Urzędzie Miasta Opole stworzono również stanowisko koordynatorki ds. polityki senioralnej.

Nowe stanowisko objęła Iwona Niedojadło. Tłumaczy ona, że wszystkie działania, które miasto podejmowało lub zamierza podjąć w najbliższym czasie są efektem analizy sytuacji demograficznej Opola.

 - W czerwcu 2013 r. nasze miasto zamieszkiwało ponad 20,5 tys. osób w wieku 65+ (na 110 tys. mieszkańców). Z danych GUS z tego okresu wynika, że w ciągu pięciu lat ta liczba wzrośnie prawie o jedną trzecią. W 2018 r. blisko 30 tys. mieszkańców Opola będzie w wieku 65 lat i więcej – podkreśla.

Najpierw infrastruktura
Budowa nowego domu seniora to jedna z najważniejszych obietnic wyborczych nowo wybranego prezydenta Opola. Zanim jednak dojdzie do tej inwestycji, miasto zamierza lepiej wykorzystać zasoby, które już posiada.

- Mamy już wytypowany obiekt, który chcemy zmodernizować i przeznaczyć na mieszkania chronione dla seniorów - mówi Iwona Niedojadło. - Przewidujemy, że uda się ich stworzyć ok. 30. Druga część zmodernizowanego budynku zostałaby przeznaczona na dom dziennego pobytu dla seniora.

- Według danych, które posiadamy obecnie, Opole potrzebuje ok. 280-300 mieszkań chronionych dla seniorów - dodaje koordynatorka. - W pierwszej kolejności skupiać się będziemy na dokładnym przeglądzie posiadanych przez nas zasobów mieszkaniowych. Wiele lokali ma nieuporządkowaną sytuację prawną, chcemy to zmienić, a pozyskane lokale przyznawać osobom starszym.

Nowym przedsięwzięciem adresowanym do seniorów jest program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla osób w wieku 65+. W tym roku miasto zamierza wydać na ten cel ok. 250 tys. zł.  - Kontynuowana będzie również realizacja programów profilaktycznych, które prowadzone były do tej pory - zapowiada Iwona Niedojadło.

Strategia i budżet
Najprawdopodobniej  jeszcze w tym tygodniu prezydent Opola podpisze zarządzenie o powołaniu Rady Seniorów w nowej postaci. Jej członkowie (15 osób) zostali powołani m.in. po konsultacjach z Radami Dzielnic Opola.  W ciągu tygodnia, dwóch powinno odbyć się pierwsze posiedzenie Rady.

- Po raz pierwszy Rada będzie miała do dyspozycji własny budżet, oczywiście, jeżeli jej członkowie będą zainteresowani jego rozdysponowaniem, nie chcemy niczego narzucać - mówi Iwona Niedojadło. - Mowa o 20 tys. zł. Jeżeli to rozwiązanie się sprawdzi i będą pomysły, jak te pieniądze wykorzystać, nie można wykluczyć, że te budżety w kolejnych latach będą znacznie większe.  

Opolscy urzędnicy tworzą również nową strategię dla seniorów.  - Zapisy dotyczące polityki senioralnej były do tej pory częścią tzw. Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Opola. Trwają prace nad aktualizacją tego dokumentu. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, czy nowa strategia dla seniorów będzie integralną częścią ogólnej strategii, czy też poświęcimy jej osobne opracowanie - tłumaczy Iwona Niedojadło.

Koordynatorka ds. polityki senioralnej podkreśla, że władze Opola chciałby uniknąć utożsamiania spraw osób starszych z "problemami społecznymi”. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.