W Opolu debatowano o seniorach. "Problem z odnalezieniem się we współczesnym świecie"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 listopada 2017 22:20


W Opolu debatowano o seniorach. "Problem z odnalezieniem się we współczesnym świecie" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przemoc także ze strony rodziny, wykluczenie informatyczne, brak wsparcia ze strony najbliższych - to ciągle aktualne problemy starszego pokolenia Polaków - wskazali uczestnicy debaty zorganizowanej przez Fundacja Collegium Nobilium Opoliense w Opolu.

Według danych, które przytoczono podczas wtorkowej konferencji pt. "(O)polski senior w obliczu wyzwań", zaledwie 15 proc. naszego społeczeństwa w wieku 60-65 roku życia aktywnie korzysta z internetu. Wśród najmłodszego pokolenia ten odsetek przekracza 90 proc. W efekcie znaczna część osób starszych ma poważny problem z odnalezieniem się we współczesnym świecie.

- Umiejętność poruszania się w wirtualnej rzeczywistości to już konieczność, jeżeli weźmie się pod uwagę ilość spraw załatwianych przez internet. Niestety, nie zawsze aplikacje, przy pomocy których obsługuje się konto w banku, czy rejestruje w przychodni lekarskiej, są dostosowane do możliwości psychofizycznych seniorów. To się powoli zmienia, jednak biorąc pod uwagę skalę problemu, daleko nam do zadowolenia - mówił Paweł Ziorko, współorganizator debaty.

Zdaniem Justyny Wójcik z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu, pomimo wielu działań mających na celu aktywizację osób starszych, liczba seniorów wymagających specjalistycznej pomocy ciągle rośnie.

- Kieruję osoby do ośrodków pomocy społecznej, chociaż traktujemy takie rozwiązanie jako ostateczność. O skali problemu niech świadczy fakt, że kiedy zaczynałam pracę w MOPR dziesięć lat temu, na skierowanie potrzebujących do Domów Pomocy Społecznej wystarczały nam dwa mln złotych. Dzisiaj ta kwota wzrosła do siedmiu mln i ciągle są kolejki potrzebujących. Wielu z seniorów nie stać na opłacenie rachunków i zakup leków. Zdarzają się dramaty, bo często dochody tych ludzi są bardzo małe i nie wystarczają na pokrycie kosztów pobytu w DPS. W takiej sytuacji musimy ściągać brakującą kwotę od ich dzieci, a nawet wnuków. Zdarza się, że bliscy dopiero przy takiej okazji dowiadują się, że ich krewny nadal żyje - wyjaśniła Wojcik.

Wstydliwym problemem jest przemoc wobec seniorów - także ze strony rodziny.

- Koncentrujemy się na przemocy wobec dzieci, lub współmałżonka. Fakty psychicznego, a czasem i fizycznego znęcania się nad seniorami nadal są tematem tabu, chociaż, jak wynika z przedstawionych na konferencji badań, co 10 starsza osoba miała do czynienia z przemocą ze strony najbliższych. Osoby starsze nie chcą lub boją się skarżyć na opiekunów, podobnie jak nie proszą o pomoc w przypadku choroby, żeby nie sprawiać kłopotu otoczeniu. Musimy o tym mówić i starać się te kwestie rozwiązać pamiętając, że dzisiejsze problemy seniorów mogą stać się także naszymi problemami w przyszłości - powiedziała Agnieszka Bąkowska, organizator konferencji.

Zdaniem Wójcik, jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania problemom związanych z podeszłym wiekiem, jest aktywizacja seniorów.

- Osób w wieku powyżej 65 roku jest coraz więcej. Według badań statystycznych w 2035 roku będzie już ich siedem milionów. Naszym zadaniem jest odroczenie w czasie momentu, gdy człowiek staje się całkowicie zależny od opiekunów. W Kluczborku prowadziliśmy projekt wolontariatu z udziałem seniorów. Udał się znakomicie. Ludzie wyszli z domów, zaczęli się odwiedzać, pomagać sobie nawzajem. Czują się potrzebni. Jestem osobą aktywną, ale nie wiem, co się wydarzy w przyszłości. Nie wiem, gdzie pojadą moje dzieci i czy nie dopadnie mnie jakaś choroba. Robię swoje z nadzieją, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, to w przyszłości też mnie ktoś wyciągnie z domu - powiedziała Wójcik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR