W Pałacu Prezydenckim dzieci przygotowały kartki świąteczne dla weteranówPAP/Rynek Seniora - 28 marca 2017 07:48


W poniedziałek (27 marca) w Pałacu Prezydenckim dzieci przygotowywały kartki z życzeniami, które mają trafić do dla weteranów mieszkających m.in. w jednym z domów seniora w Kanadzie. Jesteśmy winni weteranom pamięć i wdzięczność - podkreślił szef gabinetu prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Życzenia wielkanocne od dzieci otrzymają powstańcy warszawscy, emerytowani profesorowie, kawalerowie Orderu Virtuti Militari, członkowie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Ottawie, Sybiracy i weterani drugiej wojny światowej oraz osoby walczące pod Monte Cassino.

W poniedziałek kartki wraz z dziećmi z warszawskich szkół podstawowych przygotowywał minister Kwiatkowski.

- W Pałacu Prezydenckim, w sali w której dzieją się najważniejsze w Polsce wydarzenia, spotykamy się, by pokazać, że pamiętamy o naszych rodakach, o tych, którzy walczyli za Polskę, cierpieli za Polskę, którzy dzisiaj z różnych powodów mieszkają w różnych częściach świata: blisko i daleko - powiedział minister.

Wyraził nadzieję, że akcja będzie trwała.

- To dowód na to, że pamiętamy o tych, którzy mieszkają daleko, którzy za nas walczyli, cierpieli. I tak jak mówił prezydent Andrzej Duda w swoim inauguracyjnym wystąpieniu w parlamencie: budujemy wspólnotę wszystkich Polek i Polaków bez względu na to, gdzie mieszkają - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Imienne kartki z życzeniami wielkanocnymi trafią do weteranów mieszających w Kanadzie.

- To ci, którzy walczyli pod Monte Cassino, ci którzy byli zesłani na Syberię, to powstańcy warszawscy. To ludzie, którym jesteśmy winni pamięć i wdzięczność, bo dzięki nim dzisiaj żyjemy w niepodległej, suwerennej Polsce - dodał Kwiatkowski.

Kartki trafią do Domu Seniora w Montrealu; obecnie przebywa w nim 126 pensjonariuszy, w przeważającej części są to Polacy i osoby polskiego pochodzenia. Kartki trafią również do polskich bohaterów, którzy mieszkają ze swoimi rodzinami w całej Kanadzie.

To druga edycja akcji "Kartka dla weterana"; w ubiegłym roku życzenia z okazji Bożego Narodzenia dzieci napisały do weteranów mieszkających w Wielkiej Brytanii.